BB-Plugin - en to it translation catalogue (2194 entries)

en: "Add to Cart" Button
it: Pulsante "Aggiungi al Carrello"

en: "Equalize" sets the columns to have the same height as the largest column.
it: "Equaglia" imposta le colonne in modo che abbiano la stessa altezza della colonna più grande.

en: "I'm not a robot" checkbox (V2)
it: Casella "Non sono un robot" (V2)

en: "{message}" on line {line} of {file}.
it: "{message}" nella riga {line} di {file}.

en: $ 0.00
it: € 0.00

en: % Comments
it: % Commenti

[ctx: %1$s branded builder name. %2$s post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
it: %1$s è attualmente attivo per questo %2$s.

en: %d Audio File Selected
it: %d file audio selezionato

en: %d Audio Files Selected
it: %d file audio selezionati

en: %d Photo Selected
it: %d foto selezionata

en: %d Photos Selected
it: %d foto selezionate

en: %d item | %d items
it[0]: %d elemento
it[1]: %d elementi

en: %s Settings
it: Impostazioni %s

en: %s Shape
it: Forma %s

en: %s Shape Style
it: Stile forma %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: %s lets you drag and drop your layout on the frontend.
it: %s permette di trascinare e rilasciare il tuo layout sul frontend.

[ctx: %s branded builder name.]
en: Convert to %s
it: Converti in %s

[ctx: %s branded builder name.]
en: Launch %s
it: Lancia %s

en: %s custom icon | %s custom icons
it[0]: icona personalizzata %s
it[1]: icone personalizzate %s

[ctx: %s is a time diff such as 1 day or 2 weeks.]
en: %s ago
it: %s fa

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Module
it: Modulo Salvato %s

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Row
it: Riga Salvata %s

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Saved Template
it: Modello Salvato %s

[ctx: %s is an action like Add, Edit or View.]
en: %s Template
it: Modello %s

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all %s except...
it: Trova tutti %s tranne...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match all related %s except...
it: Trova tutti i correlati %s tranne...

[ctx: %s is an object like posts or taxonomies.]
en: Match these %s...
it: Includi questi %s

[ctx: %s is the author name.]
en: By %s
it: Di %s

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s added to presets!
it: %s aggiunto come preimpostato.

[ctx: %s is the preset hex color code.]
en: %s is already a saved preset.
it: %s è un valore già salvato come preimpostato.

[ctx: %s is the singular post type name (e.g. page)]
en: Click here to edit content on this %s using an easy drag-and-drop builder.
it: Fai click qui per modificare il contenuto di questo %s utilizzando un semplice costruttore clicca e trascina.

[ctx: %s post type name.]
en: View %s
it: Visualizza %s

[ctx: %s stands for author name.]
en: By %s
it: Di %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: %s Settings
it: Impostazioni %s

[ctx: %s stands for custom branded "Page Builder" name.]
en: Launch %s
it: Lancia %s

[ctx: %s stands for custom branded \"Page Builder\" name.]
en: Switching to Text Editor mode will disable your %1$s layout until it is enabled again. Any edits made while in Text Editor mode will not be made on your %1$s layout. Do you want to continue?
it: Tornando alla modalità Editor di Testo i layout di %1$s saranno disabilitati finché non lo riattivi. Le modifiche apportate in modalità Editor di Testo non saranno effettuate sul tuo layout %1$s. Vuoi continuare?

[ctx: %s stands for either row or module.]
en: This is a global %s. Changes will appear everywhere it has been placed.
it: Questo è un %s globale. I cambiamenti saranno applicati ovunque sia stato posizionato.

[ctx: %s stands for form field label.]
en: Edit %s
it: Modifica %s

[ctx: %s stands for post/page title.]
en: Copy of %s
it: Copia di %s

[ctx: %s stands for the module alias key]
en: The module alias %s already exists! Please namespace your module aliases to ensure compatibility with Beaver Builder.
it: Il modulo chiamato %s esiste già! Si prega di nominare il tuo modulo in modo unico per assicurare la compatibilità con Beaver Builder.

[ctx: %s stands for the module filename]
en: A module with the filename %s.php already exists! Please namespace your module filenames to ensure compatibility with Beaver Builder.
it: Esiste già un modulo con il nome file %s.php! Per favore usa un namespace nel nome file del tuo modulo per assicurare la compatibilità con Beaver Builder.

[ctx: %s stands for widget slug.]
en: %s no longer exists.
it: %s non esiste più.

[ctx: %s stands the post type name.]
en: View %s
it: Visualizza %s

en: --all switch used but bb-theme is not active. If using multisite bb-theme must be active on the root site.
it: --all utilizzato ma il tema bb non è attivo. Per l'utilizzo multisite il bb-theme deve essere attivo nel sito root.

en: 0 Comments
it: 0 Commenti

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 1 Comment
it: 1 Commento

en: 2 Columns
it: 2 Colonne

en: 3 Columns
it: 3 Colonne

en: 4 Columns
it: 4 Colonne

en: 5 Columns
it: 5 Colonne

en: 6 Columns
it: 6 Colonne

en: <a%1$s>Sign in</a> to get your username and API key. <a%2$s>Signup</a> if you don't have a GoDaddy Email Marketing account.
it: <a%1$s>Entra</a> per predere il tuo nome utente e chiave API. <a%2$s>Registrati</a> se non hai un account GoDaddy Email Marketing.

en: <strong>Note</strong>: These settings apply to all posts and pages.
it: <strong>Nota</strong> Queste impostazioni si applicano a tutti i post e a tutte le pagine.

en: A CSS and JavaScript file is dynamically generated and cached each time you create a new layout. Sometimes the cache needs to be refreshed when you migrate your site to another server or update to the latest version. If you are running into any issues, please try clearing the cache by clicking the button below.
it: Ogni volta che crei un layout vengono generati dinamicamente un file CSS e Javascript. Qualche volta la cache deve essere rigenerata quando migri il tuo sito ad un altro server o aggiorni all'ultima versione. Se stai avendo qualche problema, si prega di provare a svuotare la cache cliccando il bottone di sotto.

en: A WYSIWYG text editor.
it: Un editor di testo WYSIWYG.

en: A class that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
it: Una classe che sarà applicata al codice HTML di questa colonna. Deve iniziare con una lettera e contenere solo trattini, underscore, lettere o numeri. Separa classi multiple con spazio.

en: A class that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
it: Una classe che sarà applicata al codice HTML di questo modulo. Deve iniziare con una lettera e contenere solo trattini, underscore, lettere o numeri. Separa classi multiple con spazio.

en: A class that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. Separate multiple classes with spaces.
it: Una classe che sarà applicata al codice HTML di questa riga. Deve iniziare con una lettera e contenere solo trattini, underscore, lettere o numeri. Separa classi multiple con spazio.

en: A comma separated list of tags.
it: Un elenco separato da virgole di tag.

[ctx: A comma separated list of tags.]
en: Tags
it: Tag

en: A comma-separated list of Product Category IDs to include. Leave blank to include all Product Categories.
it: Una lista separata da virgola di ID categoria prodotto da includere. Lasciare vuoto per includere tutte le categorie di prodotto.

en: A divider line to separate content.
it: Una linea divisore per separare il contenuto.

en: A heading and snippet of text with an optional link, icon and image.
it: Un titolo e un frammento di testo con collegamento, icona e immagine facoltativi.

[ctx: A keyboard shortcut with no label given]
en: Untitled Shortcut
it: Scorciatoia senza titolo

en: A label that will applied and used in the UI for easy identification.
it: Un'etichetta che verrà applicata e utilizzata nell'interfaccia utente per una facile identificazione.

en: A label to identify this slide on the Slides tab of the Content Slider settings.
it: Un'etichetta per identificare questa slide nelle impostazioni dello Slider Contenuti, tra le schede delle slide.

[ctx: A list of subscribers group from a Mailrelay account.]
en: Group
it: Gruppo

en: A photo that will be displayed if the video fails to load.
it: Una foto che verrà visualizzata se non  possibile caricare il video.

[ctx: A signup form from your GoDaddy Email Marketing account.]
en: Form
it: Modulo

en: A simple call to action button.
it: Un semplice pulsante call to action.

en: A simple list of items.
it: Una semplice lista di elementi.

en: A simple pricing table generator.
it: Un semplice generatore di tabelle dei prezzi.

[ctx: A tag to add to contacts in Drip when they subscribe.]
en: Tags
it: Tag

en: A unique ID that will be applied to this column's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
it: Un ID univoco che sarà applicato al codice HTML della colonna. Deve iniziare con una lettera e contenere solo trattini, underscore, lettere o numeri. Niente spazi.

en: A unique ID that will be applied to this module's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
it: Un ID univoco che sarà applicato al codice HTML del modulo. Deve iniziare con una lettera e contenere solo trattini, underscore, lettere o numeri. Niente spazi.

en: A unique ID that will be applied to this row's HTML. Must start with a letter and only contain dashes, underscores, letters or numbers. No spaces.
it: Un ID univoco che sarà applicato al codice HTML di questa riga. Deve iniziare con una lettera e contenere solo trattini, underscore, lettere o numeri. Niente spazi.

en: A unique identifier for the Button Group. This helps in accessibility.
it: Un identificatore univoco per il gruppo di pulsanti. Questo aiuta nell'accessibilità.

en: A very simple contact form.
it: Un semplice modulo di contatto.

en: A video from YouTube or Vimeo to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
it: Un video da Youtube o Vimeo da utilizzare come sfondo di questa riga. La maggior parte dei browser moderni supportano questo formato.

en: A video in the MP4 format to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
it: Un video nel formato MP4 da usare come sfondo per questa riga. La maggior parte dei browser moderni supporta questo formato.

en: A video in the MP4 format. Most modern browsers support this format.
it: Un video in formato MP4. La maggior parte dei browser moderni supporta questo formato.

en: A video in the MP4 to use as the background of this row. Most modern browsers support this format.
it: Un video in MP4 da utilizzare come sfondo di questa riga. La maggior parte dei browser moderni supportano questo formato.

en: A video in the WebM format to use as fallback. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
it: Un video nel formato WebM da usare come riserva. Questo formato è necessario per browser come FireFox e Opera.

en: A video in the WebM format to use as the background of this row. This format is required to support browsers such as FireFox and Opera.
it: Un video nel formato WebM da usare come sfondo per questa riga. Questo formato è necessario per browser come FireFox e Opera.

en: ACF Block
it: Blocco ACF

en: ACF Blocks
it: Blocchi ACF

en: AND
it: E

en: API Key
it: Chiave API

en: API Token
it: Token API

en: API Username
it: Nome utente API

en: API should be enabled in your Mautic application.
    					Go to Mautic Configuration / API Settings and set `API enabled` to `Yes`, set `Enable HTTP basic auth` to `Yes` . Save changes.
it: La API deve essere abilitata nella tua applicazione Mautic.
    					Vai in Mautic Configuration / API Settings e imposta `API enabled` su `Yes`, imposta `Enable HTTP basic auth` su `Yes` . Salva i cambiamenti.

en: Above Bar
it: Sopra la barra

en: Above Content
it: Sopra al contenuto

en: Above Heading
it: Sopra intestazione

en: Above Text
it: Sopra il testo

en: Above Title
it: Sopra al titolo

en: Accent Color
it: Colore in evidenza

en: Accent Text Color
it: Colore del testo in evidenza

en: Access Token
it: Token di accesso

en: Access Your Design Assets Across All Sites with Assistant Pro
it: Accedi alle tue risorse di progettazione su tutti i siti con Assistant Pro

en: Account ID
it: ID account

en: Account Name
it: Nome account

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: An account with that name already exists.
it: Errore: esiste gi un account con quel nome.

[ctx: Account name for a third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing account name.
it: Errore: nome account mancante.

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Active Icon
it: Icona attiva

en: Active Label Background Color
it: Colore sfondo etichetta attiva

en: Active Label Text Color
it: Colore testo etichetta attiva

en: Active!
it: Attivo!

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Account...
it: Aggiungi account...

en: Add Audio Files
it: Aggiungi File Audio

en: Add Button
it: Aggiungi pulsante

en: Add Content
it: Aggiungi Contenuto

en: Add Field
it: Aggiungi campo

en: Add Icon
it: Aggiungi Icona

en: Add Item
it: Aggiungi Elemento

en: Add List Item
it: Aggiungi elemento lista

en: Add More Content
it: Aggiungi altro Contenuto

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add Photos
it: Aggiungi Foto

en: Add Pricing Box
it: Aggiungi riquadro prezzo

en: Add Rows
it: Aggiungi Righe

en: Add Shape
it: Aggiungi forma

en: Add Testimonial
it: Aggiungi Testimonial

en: Add a menu
it: Aggiungi un menu

en: Add multi-column rows, adjust spacing, add backgrounds and more by dragging and dropping row layouts onto the page.
it: Aggiungi righe multi-colonna, aggiusta gli spazi, aggiungi sfondi e altro trascinando e rilasciando layout di riga nella pagina.

en: Add new builder content using the form below.
it: Aggiungi nuovo contenuto al costruttore usando il modulo sottostante.

en: Add new content by dragging and dropping modules or widgets into your row layouts or to create a new row layout.
it: Aggiungi nuovo contenuto trascinando e rilasciando moduli o widget nei tuoi layout di riga o crea un nuovo layout di riga.

en: Add your %1$s on %2$s to spread the love.
it: Aggiungi il tuo %1$s su %2$s per diffondere l'amore.

en: Additional modules: Contact Form, Tabs, Slider, Pricing Table, Map, Blog Posts, Subscribe Form, Social Icons, and many more.
it: Moduli aggiuntivi: form di contatto, schede, cursori, tabella dei prezzi, mappa, post sui blog, form di iscrizione, icone dei social network e molto altro.

en: Address
it: Indirizzo

en: Adds a simple subscribe form to your layout.
it: Aggiunge un semplice modulo di iscrizione al tuo layout.

en: Admin
it: Amministratore

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Gradient
it: Gradiente avanzato

en: Advanced Modules
it: Moduli Avanzati

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced Spacing
it: Spaziatura avanzata

en: After
it: Dopo

en: After Text
it: Dopo il testo

en: Ajax Result
it: Risultato Ajax

en: Align
it: Allinea

en: Alignment
it: Allineamento

en: All Structured Data fields are required.
it: Tutti i campi di dati strutturati sono obbligatori.

en: All rows will default to this width. You can override this and make a row full width in the settings for each row.
it: Tutte le righe avranno questa larghezza per impostazione predefinita. Potete ignorarla e creare una riga a piena larghezza nelle impostazioni di ciascuna riga.

en: Allow blocks built with ACF to be used in the builder.
it: Consenti l'utilizzo di blocchi creati con ACF nel builder.

en: Allow pages to be sortable
it: Consenti alle pagine di essere ordinate

en: Allow users to login/out.
it: Consenti agli utenti di accedere/disconnettersi.

en: Along with access to our expert support team, the premium versions of Beaver Builder are packed with more features to save you time and make building websites easier!
it: Oltre all'accesso a un team di esperti dell'assistenza, le versioni Premium di Beaver Builder sono ricche di funzioni che permettono di risparmiare tempo, creando siti web ancora più facilmente.

en: Alphabetic (Lower)
it: Alfabetico (minuscolo)

en: Alphabetic (Upper)
it: Alfabetico (maiuscolo)

en: Always
it: Sempre

en: Always After Countdown End
it: Sempre dopo la fine del conto alla rovescia

en: Always Visible
it: Sempre visibile

en: An animated testimonials area.
it: Un'area animata per i testimonials.

[ctx: An email campaign from your GetDrip account.]
en: Campaign
it: Campagna

[ctx: An email campaign from your Ontraport account.]
en: Campaign
it: Campagna

[ctx: An email list from ActiveCampaign.]
en: List
it: Lista

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Group
it: Gruppo

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: List
it: Lista

[ctx: An email list from a third party provider.]
en: Select Tag
it: Seleziona tag

[ctx: An email list from third party provider.]
en: List
it: Lista

en: An image must be specified for the Lightbox to work.
it: È necessario specificare un'immagine affinché la Lightbox funzioni.

en: An update is available
it: È disponibile un aggiornamento

en: Animation
it: Animazione

en: Animation Delay
it: Ritardo di animazione

en: Animation Speed
it: Velocità di animazione

[ctx: Animation style.]
en: Bounce
it: Rimbalzo

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Down
it: Rimbalza sotto

[ctx: Animation style.]
en: Bounce In
it: Rimbalzo dentro

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Left
it: Rimbalzo sinistra

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Right
it: Rimbalzo destra

[ctx: Animation style.]
en: Bounce Up
it: Rimbalzo alto

[ctx: Animation style.]
en: Fade
it: Dissolvenza

[ctx: Animation style.]
en: Fade Down
it: Dissolvenza basso

[ctx: Animation style.]
en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

[ctx: Animation style.]
en: Fade Left
it: Dissolvenza sinistra

[ctx: Animation style.]
en: Fade Right
it: Dissolvenza destra

[ctx: Animation style.]
en: Fade Up
it: Dissolvenza alto

[ctx: Animation style.]
en: Fancy
it: Fantasioso

[ctx: Animation style.]
en: Flash
it: Lampeggio

[ctx: Animation style.]
en: Flip
it: Capovolgi

[ctx: Animation style.]
en: Flip Horizontal
it: Rifletti orizzontalmente

[ctx: Animation style.]
en: Flip Vertical
it: Capovolgi verticale

[ctx: Animation style.]
en: Jello
it: Gelatina

[ctx: Animation style.]
en: Light Speed
it: Velocità luce

[ctx: Animation style.]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Animation style.]
en: Pulse
it: Impulso

[ctx: Animation style.]
en: Roll In
it: Rotola

[ctx: Animation style.]
en: Rotate
it: Ruota

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Left
it: Ruota Basso Sinistra

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Down Right
it: Ruota Basso Destra

[ctx: Animation style.]
en: Rotate In
it: Ruota dentro

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Left
it: Ruota Alto Sinistra

[ctx: Animation style.]
en: Rotate Up Right
it: Ruota Alto Destra

[ctx: Animation style.]
en: Rubber Band
it: Elastico

[ctx: Animation style.]
en: Shake
it: Scuotimento

[ctx: Animation style.]
en: Slide
it: Scorri

[ctx: Animation style.]
en: Slide Down
it: Scorri basso

[ctx: Animation style.]
en: Slide Left
it: Scorri sinistra

[ctx: Animation style.]
en: Slide Right
it: Scorri destra

[ctx: Animation style.]
en: Slide Up
it: Scorri alto

[ctx: Animation style.]
en: Swing
it: Oscillazione

[ctx: Animation style.]
en: Wobble
it: Oscillare

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Down
it: Zoom basso

[ctx: Animation style.]
en: Zoom In
it: Zoom dentro

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Left
it: Zoom sinistra

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Right
it: Zoom destra

[ctx: Animation style.]
en: Zoom Up
it: Zoom alto

en: App ID
it: ID Applicazione

en: App Password
it: Password applicazione

en: Append New Layout
it: Aggiungi nuovo Layout

en: Apply
it: Applica

en: Apply Tag
it: Applica etichetta

en: Apply padding to all buttons. This can be overridden in the individual button settings.
it: Applica il padding a tutti i pulsanti. Questo può essere sovrascritto nelle impostazioni dei singoli pulsanti.

en: Are you sure you want to remove this account? Other modules that are connected to it will be affected.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo account? I moduli che gli sono connessi saranno influenzati.

en: Are you sure?
it: Sicuro?

en: Armenian Numerals (Lower)
it: Numeri armeni (minuscolo)

en: Armenian Numerals (Upper)
it: Numeri armeni (maiuscolo)

en: Arrow Color
it: Colore Freccia

en: Arrows
it: Freccia

en: Arrows Background Color
it: Colore sfondo frecce

en: Arrows Background Style
it: Stile sfondo frecce

en: Arrows Color
it: Colore frecce

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. This ID can be found by hovering on the category in the categories area under Products and looking in the URL that is displayed in your browser. The ID will be the only number value in the URL.
it: Quando si aggiungono categorie di prodotto nell'area prodotti WooCommerce, a ciascuna verrà assegnato un ID univoco. Questo ID  reperibile passando il mouse sulla categoria nell'area categorie sotto Prodotti e guardando l'URL visualizzato nel browser. L'ID sarà l'unico valore numerico nell'URL.

en: As you add product categories in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Categories area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
it: Quando si aggiungono le categorie di prodotto nell'area prodotti WooCommerce, a ciasuna verrà assegnato uno slug univoco o  possibile modificare e aggiungere il proprio. Questi slug si possono trovare nell'area categorie sotto prodotti WooCommerce. Qui puoi aggiungerne diversi separati da una virgola.

en: As you add product tags in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique slug or you can edit and add your own. These slugs can be found in the Tags area under WooCommerce Products. Several can be added here separated by a comma.
it: Quando aggiungi tag ai prodotto nell'area prodotti WooCommerce, a ciascuno verrà assegnato uno slug univoco oppure puoi modificarlo e aggiungere il tuo. Questi slug possono essere trovati nell'area Tag sotto WooCommerce Products. Qui se ne possono aggiungere diversi separati da una virgola.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute and you can add several here separated by a comma.
it: Quando si aggiungono prodotti nell'area prodotti WooCommerce, a ciascuno verrà assegnato un ID univoco. Potete trovare questo ID prodotto unico visitando l'area prodotti e toccando con il mouse il prodotto. L'ID univoco sarà il primo attributo, qui  possibile aggiungere diversi ID separati da una virgola.

en: As you add products in the WooCommerce Products area, each will be assigned a unique ID. You can find this unique product ID by visiting the Products area and rolling over the product. The unique ID will be the first attribute.
it: Quando si aggiungono prodotti nell'area prodotti WooCommerce, ad ognuno verrà assegnato un ID univoco. Potete trovare questo ID prodotto unico visitando l'area prodotti e passando il mouse sopra al prodotto. L'ID univoco sarà il primo attributo.

en: Ascending
it: Ascendente

en: Aspect Ratio
it: Rapporto di aspetto

en: Assets
it: Risorse

en: Attachment
it: Allegato

en: Audio File Selected
it: File audio selezionato

en: Audio Files Selected
it: File audio selezionati

en: Audio Type
it: Tipo Audio

en: Author
it: Autore

en: Authorization Code
it: Codice di Autorizzazione

en: Authors
it: Autori

en: Auto
it: Automatica

en: Auto Gradient
it: Gradiente automatico

en: Auto Play
it: Avvio Automatico

en: Auto will allow the overlay to fit however long the text content is. 100% will fit the overlay to the top and bottom of the slide.
it: Auto permetterà all'overlay di adattarsi a qualunque lunghezza del contenuto di testo. 100% adatta l'overlay alla parte superiore e inferiore della slide.

en: Autoselect Parent
it: Seleziona automaticamente il genitore

en: Available Downloads
it: Download disponibili

en: Background
it: Sfondo

en: Background Animation
it: Animazione sfondo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Embedded Code
it: Codice embed sfondo

en: Background Gradient
it: Gradiente sfondo

en: Background Height
it: Altezza dello sfondo

en: Background Hover Color
it: Colore di sfondo Hover

en: Background Hover Gradient
it: Gradiente di sfondo hover

en: Background Layout
it: Layout sfondo

en: Background Overlay
it: Sfondo overlay

en: Background Parallax
it: Sfondo parallasse

en: Background Photo
it: Foto di sfondo

en: Background Slideshow
it: Sfondo Slideshow

en: Background Style
it: Stile sfondo

en: Background Video
it: Video di sfondo

en: Background Video Code
it: Codice sfondo video

[ctx: Background repeat.]
en: Horizontal
it: Orizzontale

[ctx: Background repeat.]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Background repeat.]
en: Tile
it: Tassello

[ctx: Background repeat.]
en: Vertical
it: Verticale

[ctx: Background scale.]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Background type.]
en: Color
it: Colore

[ctx: Background type.]
en: Embedded Code
it: Codice embed

[ctx: Background type.]
en: Gradient
it: Gradiente

[ctx: Background type.]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Background type.]
en: Parallax
it: Parallasse

[ctx: Background type.]
en: Photo
it: Foto

en: Backgrounds
it: Sfondi

en: Bar Background Color
it: Colore di sfondo della barra

en: Bar Foreground Color
it: Colore in primo piano della Barra

en: Bar Height
it: Altezza barra

en: Bar Styles
it: Stile della barra

en: Bars
it: Barre

en: Bars Counter
it: Contatore Barra

en: Base Font Size
it: Dimensione carattere di base

en: Basic
it: Base

en: Basic Modules
it: Moduli Base

en: Be sure to add your license key for access to updates and new features.
it: Non dimenticare di aggiungere la chiave di licenza per ottenere aggiornamenti e nuove funzioni.

en: Beautiful pre-made layout templates.
it: Modelli di layout preconfezionati.

en: Beaver Builder (Lite version)
it: Beaver Builder (versione Lite)

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to enable remote updates.
it: Beaver Builder attivato! <a%s>Clicca qui</a> per attivare gli aggiornamenti remoti.

en: Beaver Builder activated! <a%s>Click here</a> to get started.
it: Beaver Builder attivato! <a%s>Fai clic qui</a> per iniziare.

en: Beaver Builder caught the following JavaScript error. If Beaver Builder is not functioning as expected the cause is most likely this error. Please help us by disabling all plugins and testing Beaver Builder while reactivating each to determine if the issue is related to a third party plugin.
it: Beaver Builder ha intercettato il seguente errore JavaScript. Se Beaver Builder non funziona come previsto la causa è probabilmente questo errore. Vi preghiamo di aiutarci disabilitando tutti i plugin e provando Beaver Builder dopo averli riattivati uno ad uno per determinare se il problema  legato a un plugin di terze parti.

en: Beaver Builder may not be functioning correctly as it does not have permission to write files to the WordPress uploads directory on your server. Please update the WordPress uploads directory permissions before continuing or contact your host for assistance.
it: Beaver Builder potrebbe non funzionare correttamente perché non ha permessi per scrivere file nella cartella di upload di WordPress sul tuo server. Si prega di aggiornare i permessi della cartella di upload di WordPress prima di continuare o di contattare l'amministratore di sistema per assistenza.

en: Beaver Builder updates issue!!
it: Problema con gli aggiornamenti di Beaver Builder!!

en: Before
it: Prima

en: Before Text
it: Prima del Testo

en: Below Bar
it: Sotto la barra

en: Below Heading
it: Sotto intestazione

en: Below Photo
it: Sotto la foto

en: Below Row
it: Sotto la riga

en: Below Text
it: Sotto il testo

en: Best Selling Products
it: Prodotti più Venduti

en: BigCommerce Products
it: Prodotti BigCommerce

en: Billing Option 1
it: Opzioni fatturazione 1

en: Billing Option 2
it: Opzioni fatturazione 2

en: Binary
it: Binario

en: Blank
it: Vuoto

en: Blinds
it: Tendina

en: Blur
it: Sfocatura

en: Bold
it: Grassetto

en: Bold Italic
it: Corsivo grassetto

en: Border
it: Bordo

en: Border Around List
it: Bordo intorno all'elenco

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Hover
it: Hover bordo

en: Border Hover Color
it: Colore bordo hover

en: Border Size
it: Dimensione bordo

en: Border Style
it: Stile del bordo

en: Border Type
it: Tipo bordo

en: Border Width
it: Larghezza bordo

[ctx: Border size.]
en: Large
it: Grande

[ctx: Border size.]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Border size.]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: Border type.]
en: Dashed
it: Tratteggiato

[ctx: Border type.]
en: Dotted
it: Punteggiato

[ctx: Border type.]
en: Double
it: Doppio

[ctx: Border type.]
en: Solid
it: Solido

en: Bottom
it: Basso

en: Bottom Center
it: Basso Centro

en: Bottom Left
it: Basso Sinistra

en: Bottom Right
it: Basso Destra

en: Bottom Shape Layer
it: Livello forma in basso

en: Box Border
it: Bordo del riquadro

en: Box Color
it: Colore riquadro

en: Box Shadow
it: Ombra riquadro

en: Box Top Margin
it: Margine superiore del box

en: Boxes
it: Quadrati

en: Boxes Grow
it: Quadrati ingrandimento

en: Build your own custom modules.
it: Crea moduli personalizzati.

en: Builder
it: Costruttore

en: Builder Access
it: Accesso al costruttore

en: Builder Admin
it: Amministrazione Costruttore

en: Builder Admin Menu
it: Menù di amministrazione del costruttore

en: Builder Settings
it: Impostazioni costruttore

en: Button
it: Pulsante

en: Button Align
it: Allineamento pulsante

en: Button Background
it: Sfondo pulsante

en: Button Background Animation
it: Animazione sfondo pulsante

en: Button Background Color
it: Colore sfondo pulsante

en: Button Background Hover Color
it: Colore sfondo pulsante hover

en: Button Background Style
it: Stile sfondo pulsante

en: Button Border
it: Bordo pulsante

en: Button Border Hover Color
it: Colore bordo pulsante hover

en: Button Group
it: Gruppo di pulsanti

en: Button Group Label
it: Etichetta gruppo pulsanti

en: Button Icon
it: Icona del Pulsante

en: Button Icon Position
it: Posizione Icona Pulsante

en: Button Icon Visibility
it: Visibilità icona pulsante

en: Button Link
it: Collegamento Pulsante

en: Button Only
it: Solo pulsante

en: Button Padding
it: Spaziatura pulsante

en: Button Spacing
it: Spaziatura pulsanti

en: Button Style
it: Stile pulsante

en: Button Text
it: Testo Pulsante

en: Button Text Color
it: Colore testo pulsante

en: Button Text Hover Color
it: Colore testo pulsante hover

en: Button Typography
it: Tipografia pulsante

en: Button URL
it: URL pulsante

en: Button Width
it: Larghezza del pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Buy Now
it: Acquista ora

en: CSS Class
it: Classe CSS

en: CSS Selector
it: Selettore CSS

en: Cache Clearing Tool
it: Strumento di cancellazione della cache

[ctx: Call to action.]
en: None
it: Nessuna

en: Cancel
it: Annulla

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption Button
it: Pulsante Didascalia

en: Caption Typography
it: Tipografia didascalia

en: Carousel Item
it: Elemento carosello

en: Cart
it: Carrello

en: Cart Icon
it: Icona carrello

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category ID
it: ID categoria

en: Category Slug
it: Slug della categoria

en: Center
it: Centro

en: Center Bottom
it: Centro Basso

en: Center Center
it: Centro Centro

en: Center Left
it: Centro Sinistra

en: Center Right
it: Centro Destra

en: Center Top
it: Centro Alto

en: Centered + Inline Logo
it: Centrato + logo in linea

en: Change Template
it: Cambiare modello

en: Change Templates
it: Cambia modello

en: Change UI Brightness
it: Cambia luminosità UI

en: Changes Discarded
it: Cambiamenti scartati

en: Changes being published
it: Cambiamenti in corso di pubblicazione

en: Check or uncheck modules below to enable or disable them.
it: Selezionare o deselezionare i moduli sottostanti per abilitarli o disabilitarli.

en: Checkbox Text
it: Testo checkbox

en: Child Column
it: Colonna figlio

en: Choose Another Photo
it: Scegli un'altra foto

en: Choose a Template
it: Scegli un modello

en: Choose...
it: Scegli...

en: Choosing no will hide the default theme heading for the "Page" post type. You will also be required to enter some basic CSS for this to work if you choose no.
it: Scegliendo no, si nasconderà il titolo predefinito del tema per il tipo di post "Pagina". Se scegli no, sarà richiesto anche di inserire alcuni CSS base per fare in modo che questo funzioni.

en: Choosing yes will expand the first item by default.
it: Scegliendo si, il primo elemento sarà espanso per impostazione predefinita.

en: Choosing yes will keep only one item open at a time. Choosing no will allow multiple items to be open at the same time.
it: Scegliendo Si manterrai soltanto un elemento aperto alla volta. Scegliendo No permetterai a più elementi di essere aperti contemporaneamente.

en: Circle
it: Cerchio

en: Circle ( &cir; )
it: Cerchio ( &cir; )

en: Circle Background Color
it: Colore di sfondo del cerchio

en: Circle Bar Styles
it: Stili della barra circolare

en: Circle Counter
it: Contatore Circolare

en: Circle Foreground Color
it: Colore in primo piano del Cerchio

en: Circle Size
it: Dimensione del cerchio

en: Circle Stroke Size
it: Dimensione della linea del cerchio

en: Circle Styles
it: Stile dei cerchi

en: Class
it: Classe

en: Clear Cache
it: Svuota cache

en: Cleared the Beaver Builder cache
it: Cache del costrutture di pagina pulita

en: Click Action
it: Azione Click

en: Click Here
it: Clicca qui

[ctx: Click action type.]
en: None
it: Nessuna

[ctx: Click action.]
en: None
it: Nessuna

en: Clicking the button below will uninstall the page builder plugin and delete all of the data associated with it. You can uninstall or deactivate the page builder from the plugins page instead if you do not wish to delete the data.
it: Clicca sul pulsante qui sotto per disinstallare il plugin Costruttore Pagina e rimuovere tutti i dati ad esso associati. È possibile disinstallare o disattivare il Costruttore Pagina dalla pagina dei plugin se invece non si desidera eliminare i dati.

en: Clip Contents
it: Taglia contenuti

en: Clip Within Container
it: Taglia all'interno del contenitore

en: Close
it: Chiudi

en: Close All Tabs
it: Chiudi tutte le schede

en: Close Button
it: Pulsante chiudi

en: Collapse All
it: Comprimi tutto

en: Collapse All Settings
it: Comprimi tutte le impostazioni

en: Collapse Inactive
it: Chiudi inattivo

en: Collapse all Settings Window setting sections
it: Comprimi tutte le sezioni della finestra Impostazioni

en: Colon
it: Virgola

en: Color
it: Colore

en: Color Fill
it: Riempimento colore

en: Color Picker
it: Lista Colori

en: Color Presets
it: Colori Salvati

[ctx: Color.]
en: Dark
it: Scuro

[ctx: Color.]
en: Light
it: Chiaro

en: Colors
it: Colori

en: Column
it: Colonna

en: Column Added
it: Colonna aggiunta

en: Column Deleted
it: Colonna cancellata

en: Column Duplicated
it: Colonna duplicata

en: Column Edited
it: Colonna modificata

en: Column Group
it: Gruppo colonna

en: Column Height
it: Altezza colonna

en: Column Moved
it: Colonna spostata

en: Column Resized
it: Colonna ridimensionata

en: Column Settings
it: Impostazioni Colonna

en: Column Template Added
it: Colonna modello aggiunta

en: Columns
it: Colonne

en: Columns Added
it: Colonne aggiunte

en: Columns Resized
it: Colonne ridimensionate

en: Come by the Beaver Builder Homepage to learn more about what our premium features can do for you!
it: Visita la home page di Beaver Builder per scoprire in che modo le funzioni Premium ti possono aiutare.

en: Comment Count
it: Conteggio Commenti

en: Comments
it: Commenti

en: Compact
it: Compatto

en: Company ID
it: ID azienda

en: Compare
it: Compara

en: Concave
it: Concavo

en: Connect
it: Connetti

[ctx: Connection data such as an API key.]
en: Error: Missing service data.
it: Errore: dati di servizio mancanti.

en: Contact Form
it: Modulo di Contatto

en: Contact Form Submission
it: Invio modulo di contatto

en: Contact Support
it: Contatta l'Assistenza

en: Contact Support URL
it: URL Contatta il supporto

en: Contact Support for more information.
it: Contatta l'assistenza per ulteriori informazioni.

en: Container Element
it: Elemento contenitore

en: Container Padding
it: Spaziatura contenitore

en: Content
it: Contenuto

en: Content Background Color
it: Colore di sfondo del contenuto

en: Content Color
it: Colore Contenuto

en: Content Layout
it: Layout contenuto

en: Content Length
it: Lunghezza Contenuto

en: Content Pages
it: Pagine di Contenuto

en: Content Slider
it: Slider Contenuto

en: Content Source
it: Fonte del contenuto

en: Content Style
it: Stile contenuto

en: Content Text Color
it: Colore testo contenuto

en: Content Type
it: Tipo di contenuto

en: Content Typography
it: Tipografia contenuto

en: Content URL
it: URL contenuto

en: Content Width
it: Larghezza contenuto

en: Content not rendered while builder is active
it: Contenuto non visualizzato mentre il builder è attivo

[ctx: Content type.]
en: None
it: Nessuno

en: Content:
it: Contenuto:

en: Continue Editing
it: Continua la modifica

en: Control Bar
it: Barra di Controllo

en: Control Bar Buttons
it: Pulsanti in barra di controllo

en: Control Bar Overlay
it: Sovrapposizione della barra di controllo

en: Controls
it: Controlli

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy %s Settings
it: Copia impostazioni %s

en: Copy Column Settings
it: Copia impostazioni colonna

en: Copy Row Settings
it: Copia impostazioni riga

en: Copy the errors you find there and submit them with your %s. It saves us having to ask you that as a second step.
it: Copia gli errori che trovi lì e inviali con il tuo %s. Ci evita di dovertelo chiedere come secondo passo.

en: Copy this unique URL and send it to support as directed.
it: Copiare questa URL univoca per il supporto e inviarla al supporto clienti come indicato.

en: Could not locate changelog.txt
it: Impossibile individuare changelog.txt

en: Countdown
it: Conto alla rovescia

en: Create Gallery
it: Crea galleria

en: Crop
it: Ritaglio

en: Crop set to no will fit the slideshow images to the height you specify and keep the width proportional, whereas crop set to yes will fit the slideshow images to all sides of the content area while cropping the left and right to fit the height you specify.
it: Ritaglia è impostato su No, adatterà le immagini dello slideshow all'altezza che specifichi mantenendo la larghezza in proporzione, mentre se ritaglia impostato su Si adatterà le immagini dello slideshow su tutti i lati dell'area di contenuto tagliando a destra e sinistra per adattarsi all'altezza che specifichi.

en: Current Page
it: Pagina Corrente

en: Current URL
it: URL attuale

[ctx: Currently editing message]
en: Currently Editing %s
it: Stai modificando %s

en: Custom
it: Personalizzata

en: Custom Content
it: Contenuto personalizzato

en: Custom Field
it: Campo personalizzato

en: Custom Field Filter
it: Filtro campo personalizzato

en: Custom Icons
it: Icone personalizzate

en: Custom Position
it: Posizione personalizzata

en: Custom Query
it: Query Personalizzata

en: Custom Row Shapes
it: Forme di riga personalizzate

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Custom Width
it: Larghezza personalizzata

en: Custom field key.
it: Chiave campo personalizzato.

en: Custom field type.
it: Tipo di campo personalizzato.

en: Custom field value.
it: Valore campo personalizzato.

[ctx: Custom post type label.]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

[ctx: Custom post type label.]
en: All
it: Tutto

[ctx: Custom post type label.]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: Custom post type label.]
en: New
it: Nuovo

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found in Trash.
it: Non ho trovato niente nel cestino.

[ctx: Custom post type label.]
en: Nothing found.
it: Non ho trovato niente.

[ctx: Custom post type label.]
en: Parent:
it: Genitore:

[ctx: Custom post type label.]
en: Search
it: Cerca

[ctx: Custom post type label.]
en: Template
it: Modello

[ctx: Custom post type label.]
en: Templates
it: Modelli

[ctx: Custom post type label.]
en: View
it: Visualizza

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: %s Categories
it: Categorie %s

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Add New Category
it: Aggiungi Nuova Categoria

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: All Categories
it: Tutte le Categorie

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Category
it: Categoria

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Edit Category
it: Modifica Categoria:

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: New Category Name
it: Nome Nuova Categoria

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category
it: Categoria Genitore

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Parent Category:
it: Categoria Genitore:

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Search Categories
it: Cerca Categorie

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Type
it: Tipo

[ctx: Custom taxonomy label.]
en: Update Category
it: Aggiorna Categoria

en: Customize Theme
it: Personalizza Tema

en: Dark
it: Scuro

en: Dashed
it: Trattini

[ctx: Data export section title.]
en: No %s Found
it: %s non trovato

en: Date
it: Data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Last Modified
it: Data ultima modifica

en: Date Time
it: Data e ora

en: Day
it: Giorno

[ctx: Day of autoresponder cycle.]
en: Cycle Day
it: Giorno del ciclo

en: Days
it: Giorni

en: Deactivated
it: Disattivato

en: Deactivated!
it: Disattivato.

en: Debug Mode
it: Modalità di debug

en: Debug Mode Enabled
it: Modalità debug abilitata

en: Decimal
it: Decimale

en: Decoration
it: Decorazione

en: Default
it: Predefinita

en: Default Feature Icon
it: Icona funzionalità predefinita

en: Default Page Heading
it: Intestazione di pagina predefinita

en: Default Row Content Width
it: Larghezza predefinita riga di contenuto

en: Default Row Width
it: Larghezza predefinita Riga

[ctx: Default user template category.]
en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Delay
it: Ritardo

en: Delay should be greater than the Transition Speed.
it: Il ritardo deve essere maggiore della velocità di transizione.

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Deselect All
it: Deseleziona tutto

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
it: I dettagli sono mostrati sopra. L'importatore ora riproverà con un parser diverso...

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable All Templates
it: Disabilita tutti i modelli

en: Disable Debug Mode
it: Disabilita modalità debug

en: Disable Right-Click
it: Disabilitare il tasto destro del mouse

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disables the iframe UI for accurate responsive editing. May cause issues with legacy add-ons.
it: Disabilita l'interfaccia utente iframe per un editing responsive accurato. Può causare problemi con vecchi componenti aggiuntivi.

en: Disc ( &#9679; )
it: Cerchio pieno ( &#9679; )

en: Discard
it: Scarta

en: Discard Changes and Exit
it: Annulla modifiche ed Esci

en: Discard changes and exit
it: Scarta i cambiamenti e esci

en: Display
it: Visualizza

en: Display Type
it: Tipo di visualizzazione

en: Display a Google map.
it: Mostra una mappa di Google.

en: Display a WordPress Pattern.
it: Visualizza un Pattern WordPress.

en: Display a WordPress sidebar that has been registered by the current theme.
it: Mostra una sidebar di WordPress che  stata registrata dal tema corrente.

en: Display a WordPress widget.
it: Mostra un widget di WordPress.

en: Display a carousel of your WordPress posts.
it: Mostra un carosello dei tuoi articoli WordPress.

en: Display a collapsible accordion of items.
it: Visualizza una lista comprimibile di elementi.

en: Display a collection of tabbed content.
it: Mostra una raccolta di contenuti a schede.

en: Display a grid of your WordPress posts.
it: Mostra una griglia con i tuoi post WordPress.

en: Display a group of linked Font Awesome icons.
it: Mostra un gruppo di icone Font Awesome.

en: Display a heading, subheading and a button.
it: Mostra un titolo, sottotitolo e un pulsante.

en: Display a slider of your WordPress posts.
it: Visualizza uno slider dei tuoi Post di WordPress.

en: Display a title/page heading.
it: Mostra titolo di pagina.

en: Display an ACF block.
it: Visualizza un Blocco ACF

en: Display an icon and optional title.
it: Mostra un'icona e un titolo opzionale.

en: Display multiple photos in a gallery view.
it: Visualizzare più foto in una galleria.

en: Display multiple photos in a slideshow view.
it: Mostra più foto in uno Slideshow.

en: Display products or categories from your WooCommerce store.
it: Mostra prodotti o categorie dal tuo negozio WooCommerce.

en: Display raw HTML code.
it: Mostra codice HTML.

en: Display results below via Ajax
it: Visualizza i risultati di seguito tramite Ajax

en: Displays multiple slides with an optional heading and call to action.
it: Visualizza slide multiple con un titolo e una call to action opzionali.

en: Displays social buttons.
it: Mostra i pulsanti sociali.

en: Displays the BigCommerce product gallery.
it: Visualizza la galleria dei prodotti BigCommerce.

en: Do you really want to delete this column?
it: Vuoi davvero eliminare questa colonna?

en: Do you really want to delete this item?
it: Vuoi davvero eliminare questo elemento?

en: Do you really want to delete this module?
it: Vuoi davvero eliminare questo modulo?

en: Do you really want to delete this row?
it: Vuoi davvero eliminare questa riga?

en: Do you really want to delete this template?
it: Vuoi davvero eliminare questo modello?

en: Do you really want to discard these changes? All of your changes that are not published will be lost.
it: Vuoi veramente scartare queste modifiche? Tutti i cambiamenti che non sono pubblicati saranno persi.

en: Documentation
it: Documentazione

en: Does not equal
it: Non è uguale

en: Done
it: Fatto

en: Dot Color
it: Colore Punto

en: Dots
it: Punti

en: Dotted
it: Puntini

en: Double
it: Doppio

en: Draft Created
it: Bozza creata

en: Drop a row layout or module to get started!
it: Trascina un layout di riga o un modulo per iniziare!

en: Drop us a line today for a free quote!
it: Mandaci oggi due righe per un preventivo gratuito!

en: Dropdown Background Color
it: Colore sfondo menù a discesa

en: Dropdown Border
it: Bordo menù a discesa

en: Dropdown Border Hover Color
it: Colore Hover bordo menù a discesa

en: Dropdown Link Padding
it: Spaziatura collegamento menù a discesa

en: Dropdown Padding
it: Spaziatura menù a discesa

en: Dropdown Shadow
it: Ombra menù a discesa

en: Dropdown Typography
it: Tipografia menù a discesa

en: Dropdowns
it: Menù a discesa

en: DuoTone Icon Primary Color
it: Colore primario icona DuoTone

en: DuoTone Icon Secondary Color
it: Colore secondario icona DuoTone

en: DuoTone Primary Color
it: Colore primario DuoTone

en: DuoTone Secondary Color
it: Colore secondario DuoTone

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate %1$s with %2$s
it: Duplica %1$s con %2$s

en: Duplicate %s
it: Duplica %s

en: Duplicate Layout
it: Duplica Layout

[ctx: Duplicate page/post action label.]
en: Duplicate Layout
it: Duplica layout

en: Duration
it: Durata

en: ERROR! We were unable to connect to the update server. If the issue persists, please contact your host and let them know your website cannot connect to updates.wpbeaverbuilder.com.
it: ERRORE! Non siamo stati in grado di connetterci al server di aggiornamento. Se il problema persiste, si prega di contattare il tuo host e far loro conoscere che il tuo sito Web non riesce a connettersi a updates.wpbeaverbuilder.com.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Content
it: Modifica Contenuto

en: Edit Gallery
it: Modifica Galleria

en: Edit Playlist
it: Modifica Playlist

en: Edited
it: Modificato

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email Field
it: Campo email

en: Email Field Placeholder
it: Segnaposto campo email

en: Email Field Text
it: Testo campo email

en: Email Subject
it: Oggetto email

en: Email address (%1$s) already exists and subscribed to the list (%2$s).
it: L'indirizzo email (%1$s) esiste già ed è iscritto alla lista (%2$s).

en: Embed URL
it: URL embed

en: Enable
it: Abilita

en: Enable All Templates
it: Abilita tutti i modelli

en: Enable Audio
it: Abilita Audio

en: Enable Author Link
it: Attiva collegamento autore

en: Enable Code Settings
it: Abilita le impostazioni del codice

en: Enable Column Max Width
it: Abilita massima larghezza colonna

en: Enable Contact Support
it: Abilita Contatta il Supporto

en: Enable Core Templates Only
it: Abilita solo i modelli Core

en: Enable Debug Mode
it: Abilita modalità debug

en: Enable Dual Billing?
it: Abilitare la doppia fatturazione?

en: Enable Font Awesome PRO icons.
it: Abilita le icone Font Awesome PRO.

en: Enable Help Button
it: Abilita pulsante di aiuto

en: Enable Help Tour
it: Abilita visita guidata

en: Enable Help Video
it: Abilita Video Aiuto

en: Enable Knowledge Base
it: Abilita Documentazione

en: Enable Structured Data?
it: Abilita dati strutturati?

en: Enable Templates
it: Abilita modelli

en: Enable User Templates Only
it: Abilita solo i modelli utente

en: Enable Video in Mobile
it: Abilita video su mobile

en: Enable debug mode to generate a unique support URL.
it: Abilita la modalità di debug per generare una URL univoca per il supporto.

en: Enable or disable icon sets using the options below or upload a custom icon set. Instructions on how to generate your own custom icon sets can be read %s.
it: Abilita o disabilita i set di icone utilizzando le opzioni di seguito o carica un set di icone personalizzato. Le istruzioni su come generare set di icone personalizzate possono essere lette %s.

en: Enable proxy cache clearing
it: Abilita cancellazione cache proxy

en: Enable the Cache Clearing Tool
it: Abilita lo strumento di cancellazione della cache

en: Enable the following setting to clear the caches created by any of these caching plugins. If enabled, cache clearing occurs when layouts and templates are saved and when WordPress finishes updating plugins and themes. This setting also defines the DONOTCACHEPAGE constant, which is respected by most cache plugins, to keep the page from being cached when the %s editor is active.
it: Abilita la seguente impostazione per cancellare le cache create da uno qualsiasi di questi plug-in di memorizzazione nella cache. Se abilitato, la cancellazione della cache si verifica quando vengono salvati layout e modelli e quando WordPress completa l'aggiornamento di plug-in e temi. Questa impostazione definisce anche la costante DONOTCACHEPAGE, che è rispettata dalla maggior parte dei plugin di cache, per mantenere la pagina in cache quando è attivo l'editor %s.

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled Modules
it: Moduli abilitati

en: Enabling the prerelease channel will enable updates for all Beaver Builder products.
it: L'abilitazione del canale di pre-rilascio abiliterà gli aggiornamenti per tutti i prodotti Beaver Builder.

en: Enabling this setting displays the control bar in an overlay at the bottom or top of the slides.
it: Abilitando questa impostazione si visualizza la barra di controllo in sovraimpressione sul bordo inferiore o superiore delle slides.

en: End Counter
it: Contatore finale

en: Enter License Key
it: Immetti chiave di licenza

en: Enter Ribbon Text here.
it: Inserisci qui il testo del nastro.

en: Enter a CSS selector for the default page heading to hide it.
it: Inserire il selettore CSS per nascondere l'intestazione predefinita della pagina.

en: Enter a comma separated list of the post types you would like the builder to work with.
it: Inserisci una lista separata da virgole dei tipi di post su cui desideri attivare il Costruttore.

en: Enter a list of %1$s.
it: Inserisci una lista di %1$s.

en: Enter a list of authors usernames.
it: Inserisci una lista di nomi utente degli autori.

en: Enter a post title to search.
it: Inserisci un titolo del post per la ricerca.

en: Enter description here.
it: Inserisci qui la descrizione.

en: Enter the ID of a site on the network whose templates should override core builder templates. Leave this field blank if you do not wish to override core templates.
it: Inserisci l'ID di un sito nella rete i cui templates dovrebbero prevalere sui modelli core del builder. Lascia questo campo in bianco se non vuoi prevalere sui modelli core.

en: Enter tooltip here.
it: Inserisci qui la descrizione.

en: Enter your <a%s>license key</a> to enable remote updates and support.
it: Immetti la tua <a%s>chiave di licenza</a> per abilitare gli aggiornamenti e l'assistenza da remoto.

en: Equal Heights
it: Altezze Uguali

en: Equalize
it: Eguaglia

en: Equalize Column Heights
it: Uniforma altezza colonne

en: Equalize Heights
it: Eguaglia altezze

en: Equals
it: Uguale

en: Error Code %s: Could not connect to Mailerjet.
it: Codice di errore %s: impossibile connettersi a Mailerjet.

en: Error Code %s: You have specified an incorrect API Key / API Secret Key pair.
it: Codice errore %s: hai specificato una coppia chiave API / chiave segreta API errata.

en: Error submitting.
it: Errore nell'invio.

en: Error! A site with that ID doesn't exist.
it: Errore! Non esiste un sito con quell'ID.

en: Error! Could not unzip file.
it: Errore! Non  stato possibile decomprimere il file.

en: Error! Please enter a date that is in the future.
it: Errore. Immetti una data futura.

en: Error! Please enter a number for the site ID.
it: Errore! Si prega di inserire un numero di ID del sito.

en: Error! Please enter a valid day.
it: Errore. Immetti un giorno valido.

en: Error! Please enter a valid month.
it: Errore. Immetti un mese valido.

en: Error! Please enter a valid year.
it: Errore. Immetti un anno valido.

en: Error! Please enter an iframe for the video embed code.
it: Errore! Per favore inserisci un iframe per il codice video embed.

en: Error! Please upload an icon set from either Icomoon, Fontello or Font Awesome Pro Subset.
it: Errore! Carica un set di icone da Icomoon, Fontello o Font Awesome Pro Subset.

en: Error! When downloading from Icomoon, be sure to click the Download Font button and not Generate SVG.
it: Errore! Quando scarichi da Iconmoon, assicurati di fare click sul pulsante scarica font e non genera SVG.

en: Error! You must have at least one feature of the help button enabled.
it: Errore! Devi avere almeno una funzione del bottone aiuto abilitata.

en: Error! You must have at least one icon set enabled.
it: Errore! Devi avere almeno un set di icone abilitato.

en: Error! You must have at least one module enabled.
it: Errore! Devi abilitare almeno un modulo.

en: Error: API key needs to be upgraded to v3.
it: Errore: la chiave API deve essere aggiornata alla v3.

en: Error: Both Mailjet API and Secret Keys are required.
it: Errore: sono necessarie sia l'API che le chiavi segrete di Mailjet.

en: Error: Could not connect to Campayn. %s
it: Errore: Impossibile collegarsi a Campayn. %s

en: Error: Could not connect to Constant Contact. %s
it: Errore: impossibile connettersi a Constant Contact. %s

en: Error: Could not connect to Enormail. %s
it: Errore: Impossibile connettersi a Enormail. %s

en: Error: Could not connect to MailerLite.
it: Errore: Impossibile connettersi a MailerLite.

en: Error: Could not connect to Mailrelay. %s
it: Errore: Impossibile collegarsi a Mailrelay. %s

en: Error: Could not connect to Mautic. %s
it: Errore: impossibile collegarsi a Mautic. %s

en: Error: Could not connect to Sendy. %s
it: Errore: Impossibile collegarsi a Sendy. %s

en: Error: Could not connect to iContact Pro. %s
it: Errore: impossibile connettersi ad iContact Pro. %s

en: Error: Could not connect to iContact. %s
it: Errore: non  possibile connettersi ad iContact. %s

en: Error: Invalid API data.
it: Errore: dati API non validi.

en: Error: Please check your API URL and API key.
it: Errore: si prega di verificare la API URL e la chiave API.

en: Error: Please check your API credentials.
it: Errore: verifica le credenziali della API.

en: Error: Please check your API key.
it: Errore: si prega di verificare la chiave API.

en: Error: Please check your API key. %s
it: Errore: Controlla la chiave API. %s

en: Error: Please check your API token. %s
it: Errore: Controlla il token API. %s

en: Error: Please check your API token. Code: %s
it: Errore: controlla il tuo API token. Codice:%s

en: Error: Please check your Account ID. %s
it: Errore: Controlla l'ID account. %s

en: Error: Please enter a valid Authorization Code.
it: Errore: si prega di inserire un codice di autorizzazione valido.

en: Error: You must provide a Host.
it: Errore: Devi specificare l'host.

en: Error: You must provide a app ID.
it: Errore: devi fornire un ID applicazione.

en: Error: You must provide a app password.
it: Errore: devi fornire una password applicazione.

en: Error: You must provide a company ID.
it: Errore: devi fornire un ID dell'azienda.

en: Error: You must provide a list ID.
it: Errore: Devi fornire un ID elenco.

en: Error: You must provide a profile ID.
it: Errore: devi fornire un ID del profilo.

en: Error: You must provide a username.
it: Errore: devi fornire un nome utente.

en: Error: You must provide an API Key.
it: Errore: devi fornire una chiave API.

en: Error: You must provide an API URL.
it: Errore: devi fornire una API URL.

en: Error: You must provide an API key.
it: Errore: devi fornire una chiave API.

en: Error: You must provide an API token.
it: Errore: Devi fornire un token API.

en: Error: You must provide an API username.
it: Errore: devi fornire un nome utente per la API.

en: Error: You must provide an APP ID.
it: Errore: è necessario fornire un APP ID.

en: Error: You must provide an Account ID.
it: Errore: Devi fornire un ID account.

en: Error: You must provide an Authorization Code.
it: Errore: devi fornire un codice di autorizzazione.

en: Error: You must provide an access token.
it: Errore: devi fornire un token di accesso.

en: Error: You must provide an app ID.
it: Errore: devi fornire una app ID.

en: Error: You must provide an app password.
it: Errore: devi fornire una password per la app.

en: Error: You must provide an email address.
it: Errore: devi fornire un indirizzo email.

en: Error: You must provide your Mautic app user password.
it: Errore: devi fornire la tua password utente di Mautic.

en: Error: You must provide your Mautic app username.
it: Errore: devi fornire il tuo username di Mautic app.

en: Error: You must provide your Mautic installation URL.
it: Errore: devi fornire la tua URL di installazione di Mautic

en: Error: You must provide your Sendy installation URL.
it: Errore: Devi indicare l'URL di installazione Sendy.

en: Even More Power!
it: Ancora più potenza!

en: Example: page, post, product
it: Esempio: pagina, articolo, prodotto

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Excerpt Length
it: Lunghezza riassunto

en: Excerpt More Text
it: Testo leggi tutto riassunto

en: Exclude Current Post
it: Escludi il post corrente

en: Exclude the current post from the query.
it: Escludi il post corrente dalla query.

en: Exists
it: Esiste

en: Exit
it: Uscita

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Expand First Item
it: Espandi il primo elemento

en: Expand Position
it: Espandi posizione

en: Expand on click
it: Espandi al click

en: Expanded
it: Espanso

en: Expert support from our world-class support team.
it: Assistenza esauriente da un team di esperti.

en: Export
it: Esporta

en: Export All
it: Esporta tutto

en: Export Selected
it: Esporta selezionati

en: Export Settings
it: Esporta impostazioni

en: Export Template Data
it: Esporta dati modello

en: Export/Import
it: Esporta/Importa

en: Extra Large
it: Extra largo

en: Extra-Bold
it: Extra-grassetto

en: Extra-Bold Italic
it: Corsivo extra-grassetto

en: Extra-Light
it: Extra-leggero

en: Extra-Light Italic
it: Corsivo extra-leggero

en: Facebook Button
it: Pulsante Facebook

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade In On Hover
it: Dissolvenza in entrata su Hover

en: Fallback Image
it: Immagine di fallback

en: Fallback Photo
it: Foto di fallback

en: Family
it: Famiglia

en: Fast
it: Veloce

en: Feature Icon
it: Icona caratteristica

en: Feature Icon Color
it: Colore icona funzionalità

en: Feature Icon Size
it: Dimensione icona funzionalità

en: Feature List Style
it: Stile lista in evidenza

en: Feature List Text Typography
it: Tipografia testo elenco caratteristiche

en: Feature Text Color
it: Colore testo funzionalità

en: Feature Tooltip Icon
it: Icona tooltip funzionalità

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Featured Products
it: Prodotti in Evidenza

en: Features Min Height
it: Altezza minima Caratteristiche

en: Feed URL
it: URL del feed

en: Field
it: Campo

en: Field Loading...
it: Caricamento campo...

[ctx: Field name to add.]
en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Fields
it: Campi

en: Fill
it: Riempi

en: Filter
it: Filtro

en: Filter by %1$s
it: Filtra per %1$s

en: Filters
it: Filtri

en: Fit
it: Adatta

en: Fit to Window
it: Adatta alla finestra

en: Fix Errors
it: Correggi errori

en: Fixed
it: Fissa

en: Fixed Width
it: Larghezza fissa

en: Flat
it: Solido

en: Flyout Overlay
it: Overlay flyout

en: Flyout Position
it: Posizione Flyout

en: Flyout Push with Opacity
it: Flyout Push con opacità

en: Font
it: Carattere

en: Font Awesome PRO already enabled via fl_enable_fa5_pro filter.
it: Font Awesome PRO è già abilitato attraverso il filtro fl_enable_fa5_pro.

en: Font Awesome Plugin Documentation
it: Documentazione Plugin Font Awesome

en: For detailed instructions to activate and license the premium version, see the %s.
it: Per istruzioni dettagliate su come attivare e licenziare la versione premium, vedi %s.

en: For example, if your number is 10%, your suffix would be "%".
it: Ad esempio, se il tuo numero è il 10%, il suffisso sarà "%".

en: For example, if your number is US$ 10, your prefix would be "US$ ".
it: Ad esempio, se il numero US$ 10, il tuo prefisso sarà "US$".

en: For more time-saving features and access to our expert support team, <a href="%s" target="_blank">upgrade today</a>.
it: Per altre funzioni indispensabili e per accedere al nostro team di esperti dell'assistenza, <a href="%s" target="_blank">passa a un livello superiore</a> oggi stesso.

en: For multiple tags, separate with comma.
it: Nel caso di più tag, separali con una virgola.

en: For that, check our <a href="%1$s" target="_blank">Knowledge Base</a> or try searching <a href="%2$s" target="_blank">the Beaver Builders Facebook group</a> or our <a href="%3$s" target="_blank">Forums</a>.
it: Per questo, controlla la nostra <a href="%1$s" target="_blank"> Knowledge Base</a> o prova a cercare nel <a href="%2$s" target="_blank">gruppo Facebook Beaver Builders</a> o i nostri <a href="%3$s" target="_blank"> Forum </a>.

en: Force Download
it: Forza download

en: Forgot?
it: Dimenticata?

en: Form
it: Modulo

en: Form Background Color
it: Colore di sfondo modulo

en: Form Background Hover Color
it: Colore sfondo Hover del modulo

en: Form Border
it: Bordo modulo

en: Form Border Hover
it: Bordo del modulo Hover

en: Form Padding
it: Spaziatura modulo

en: Form Width
it: Larghezza modulo

en: Found in your MailerLite account under Integrations > Developer API.
it: Trovato nel tuo account di MailerLite sotto integrazioni > sviluppatore API.

en: Found in your Mailjet account under Account Settings > Rest API > Master API Key & Sub API Key Management.
it: Si trovano nel tuo account Mailjet in Impostazioni account > Rest API > Master API Key & Sub API Key Management.

en: Found in your Sendy application under Settings.
it: Reperibile nell'applicazione Sendy selezionando Impostazioni.

en: Found license using FL_LICENSE_KEY global.
it: Trovata licenza usando FL_LICENSE_KEY globale.

en: Full Height
it: Altezza Totale

en: Full Screen
it: Pieno schermo

en: Full Size
it: Larghezza piena

en: Full Text
it: Testo completo

en: Full Width
it: Larghezza piena

en: Full height rows fill the height of the browser window. Minimum height rows are at least as tall as the value entered.
it: Le righe a piena altezza riempiono l'altezza della finestra del browser. Le righe con altezza minima sono alte almeno il valore inserito.

en: Full width content spans the width of the page from edge to edge. Fixed content is no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
it: Il contenuto a larghezza piena si estende per la larghezza di pagina da bordo a bordo. Il contenuto fisso non  pi ampio rispetto alla larghezza massima scelta nelle impostazioni globali.

en: Full width rows span the width of the page from edge to edge. Fixed rows are no wider than the Row Max Width set in the Global Settings.
it: Le righe a larghezza piena si estendono per la larghezza di pagina da bordo a bordo. Le righe fisse non sono pi ampie rispetto alla larghezza massima scelta nelle impostazioni globali.

en: Fullscreen
it: Tutto schermo

en: Fullscreen Button
it: Pulsante FullScreen

en: Gallery
it: Galleria

[ctx: Gallery layout: thumbnails.]
en: Thumbs
it: Miniature

en: Gap
it: Spazio

en: Gap between each fields
it: Spazio tra ogni campo

en: General
it: Generale

en: General Style
it: Stile generale

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Enable auto spacing for responsive layouts?"]
en: Enable Auto Spacing
it: Abilita spaziatura automatica

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Responsive layout enabled?"]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: General settings form field label. Intended meaning: "Show page heading?"]
en: Show
it: Visualizza

en: Generic List (div)
it: Lista generica (div)

en: Generic List icon. You can override this in the individual List Item icon.
it: Icona generica dell'elenco. È possibile sovrascriverla nell'icona della singola voce in elenco.

[ctx: Generic add button label for adding new content.]
en: Add
it: Aggiungi

en: Get Help
it: Richiedi assistenza

en: Get More Features
it: Aggiungi nuove funzioni

en: Get Started
it: Inizia

en: Get more time-saving features, modules, and expert support.
it: Ottieni altre funzioni salvatempo, moduli e supporto esperto.

en: Get started by choosing a layout template to customize, or build a page from scratch by selecting the blank layout template.
it: Inizia scegliendo un modello di layout da personalizzare, o costruisci una pagina da zero selezionando il modello di layout vuoto.

en: Getting Started
it: Per iniziare

en: Getting Started - Building Your First Page
it: Per iniziare - Costruisci la tua prima pagina

en: Getting Started Video
it: Video per iniziare

en: Global
it: Globale

en: Global CSS
it: CSS globale

en: Global JS
it: JS globale

en: Global Rows, Columns and Modules Editing
it: Modifica di righe, colonne e moduli globali

en: Global Settings
it: Impostazioni Globali

en: Global Settings Edited
it: Impostazioni globali modificate

en: Global option '%s' updated
it: Opzione globale '%s' aggiornata

en: Global rows, columns and modules can be added to multiple pages and edited in one place.
it: Le righe, colonne e moduli globali possono essere aggiunti a più pagine e modificati in un singolo posto.

en: Gradient
it: Gradiente

en: Gradient Fill
it: Riempimento gradiente

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Greater than or equal to
it: Maggiore o uguale a

en: Greek Numerals (Lower)
it: Numeri greci (minuscolo)

en: Grid
it: Griglia

en: Groundhogg plugin must be installed and active to use this service.
it: Il plug-in Groundhogg deve essere installato e attivo per utilizzare questo servizio.

en: Group
it: Gruppo

en: HTML Element
it: Elemento HTML

en: HTML Tag
it: Tag HTML

en: Hamburger Icon
it: Icona Lista

en: Hamburger Icon + Label
it: Icona hamburger + etichetta

en: Heading
it: Titolo

en: Heading Color
it: Colore Intestazione

en: Heading Size
it: Dimensione titolo

en: Heading Style
it: Stile intestazione

en: Heading Tag
it: Tag Titolo

en: Heading Text
it: Testo intestazione

en: Heading Text Color
it: Colore testo intestazione

en: Heading Typography
it: Tipografia intestazione

en: Hebrew Numerals
it: Numeri ebraici

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Help &amp; Share
it: Aiuto &amp; Condividi

en: Help Button
it: Pulsante Aiuto

en: Help Button Settings
it: Impostazioni Pulsante di Aiuto

en: Help Tour
it: Visita guidata

en: Help Video
it: Video di aiuto

en: Help Video Embed Code
it: Codice di embed del Video di aiuto

en: Helpful Tools
it: Strumenti utili

en: Hidden
it: Nascosto

en: Hide
it: Nascondi

en: Highlight
it: Evidenziare

en: Hint: Set to transparent color for SPACE separator.
it: Suggerimento: imposta il colore trasparente per il separatore SPAZIO.

en: History
it: Cronologia

en: History Limit
it: Limite cronologia

en: History is limited to 20 by default in the Builder undo/redo UI
it: Per impostazione predefinita la cronologia è limitata a 20 nell'interfaccia utente Annulla/Ripeti del Builder

en: Hook updated
it: Aggancio aggiornato

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal Orientation
it: Orientamento orizzontale

en: Horizontal Padding
it: Spaziatura orizzontale

en: Hour
it: Ora

en: Hours
it: Ore

en: Hover Background Color
it: Colore di sfondo Hover

en: Hover Color
it: Colore al passaggio del mouse

en: Hover Transition
it: Transizione al passaggio del mouse

en: I Accept the Terms and Conditions
it: Accetto i termini e le condizioni

en: Icon
it: Icona

en: Icon Color
it: Colore icona

en: Icon Colors
it: Colori Icona

en: Icon Group
it: Gruppo di icone

en: Icon Hover Color
it: Colore hover icona

en: Icon Padding
it: Spaziatura icona

en: Icon Position
it: Posizione Icona

en: Icon Settings
it: Impostazioni Icona

en: Icon Size
it: Dimensione icona

en: Icon Structure
it: Struttura icona

en: Icon Style
it: Stile icona

en: Icon Visibility
it: Visibilità icona

en: Icon Width
it: Larghezza icona

en: Icon can be overridden in the individual feature options.
it: L'icona può essere sovrascritta nelle singole opzioni delle funzionalità.

en: Icons
it: Icone

en: Icons for the main site must be managed in the network admin.
it: Le icone per il sito principale devono essere gestite nell'amministrazione di rete.

en: If an icon is being used in a supported module its CSS will be enqueued. Deselecting sets here only removes the set from the settings UI.
it: Se un'icona viene utilizzata in un modulo supportato il suo CSS sarà aggiunto alla coda di caricamento. Deselezionando qui il set lo rimuoverà solo dalla UI delle impostazioni.

en: If enabled we will send anonymous usage stats to help improve the plugin.
it: Se abilitato invierà statistiche anonime sull'utilizzo per aiutare a migliorare il plugin.

en: If not specified, the "Question Mark" icon will be used.
it: Se non specificato, sarà usata l'icona "punto interrogativo".

en: If set to "Yes", audio is disabled on mobile devices.
it: Se impostato su "Si", l'audio è disabilitato sui dispositivi mobili.

en: If set to Yes, hides the control bar overlay after the number of seconds you specify. Control bar overlay reappears upon mouseover.
it: Se impostato su Si, nasconde la barra di controllo in sovraimpressione dopo il numero di secondi specificato. La barra di controllo riappare al tocco del mouse.

en: If value set exceeds number of tabs, the first tab will be used.  If set to 0 or blank, there will be no active tab on load.
it: Se il valore impostato supera il numero di schede, verrà utilizzata la prima scheda. Se impostato su 0 o vuoto, non ci sarà alcuna scheda attiva al caricamento.

en: If you can't find an answer, consider upgrading to a premium version of Beaver Builder. Our expert support team is waiting to answer your questions and help you build your website. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
it: Se non trovi la risposta che cerchi, puoi sempre passare a una versione Premium di Beaver Builder. Il nostro team di esperti dell'assistenza è a disposizione per rispondere alle tue domande e per aiutarti a creare il tuo sito web. <a href="%s" target="_blank">Per saperne di più</a>.

en: If you can't find an answer, feel free to <a href="%s" target="_blank">send us a message with your question.</a>
it: Se non è possibile trovare una risposta, non esitate a <a href="%s" target="_blank">inviarci un messaggio con la vostra domanda.</a>

en: If you contact Beaver Builder Support, we need to know what the error is in the JavaScript console in your browser.
it: Se contatti l'assistenza di Beaver Builder, dobbiamo sapere qual è l'errore nella console JavaScript nel tuo browser.

en: If you have purchased a premium version of Beaver Builder, see our %s for step-by-step upgrade instructions.
it: Se hai acquistato la versione premium di Beaver Builder, vedi la nostra %s per le istruzioni di aggiornamento passo per passo.

en: If you need to export templates for import into another site, please use the exporter at <a href="%s">Tools > Export</a>.
it: Se hai bisogno di esportare i modelli per importarli in un'altro sito, si prega di utilizzare l'esportatore in <a href="%s">Strumenti > Esporta</a>.

en: If you want to show this field, please provide valid Site and Secret Keys.
it: Se si desidera mostrare questo campo, si prega di fornire chiavi segrete valide nel sito.

en: If you want to troubleshoot further, you can check our %s for plugins we know to be incompatible. Then deactivate your plugins one by one while you try to save the page in the Beaver Builder editor.<br />When the page saves normally, you have identified the plugin causing the conflict.
it: Se desideri risolvere ulteriormente i problemi, puoi controllare %s per i plug-in che sappiamo essere incompatibili. Quindi disattiva i plug-in uno per uno mentre tenti di salvare la pagina nell'editor di Beaver Builder.<br />Quando la pagina viene salvata normalmente, hai identificato il plug-in che causa il conflitto.

en: If your overall theme/images are lighter in color, light will display buttons in a darker color scheme and vice versa for dark.
it: Se complessivamente il tuo tema/immagini sono di colore chiaro, l'impostazione Chiaro mostrerà i pulsanti con uno schema di colore più scuro e viceversa per l'impostazione Scuro.

en: Image
it: Immagine

en: Image Offset
it: Spostamento immagine

en: Image Position
it: Posizione Immagine

en: Image Size
it: Dimensione Immagine

en: Image Spacing
it: Spaziatura Immagine

en: Image Type
it: Tipo di immagine

en: Image Width
it: Larghezza Immagine

[ctx: Image size.]
en: Full Size
it: Larghezza piena

[ctx: Image size.]
en: Large
it: Grande

[ctx: Image size.]
en: Medium
it: Media

[ctx: Image size.]
en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Image title attribute
it: Attributo titolo dell'immagine

[ctx: Image type.]
en: None
it: Nessuna

en: Import
it: Importa

en: Import / Export
it: Importa / Esporta

en: Import / Export Settings
it: Importa / Esporta impostazioni

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
it: Importa <strong>post, pagine, commenti, campi personalizzati, categorie e tag</strong> da un file di esportazione WordPress.

en: Import Error!
it: Errore nell'importazione!

en: Import Settings
it: Importa impostazioni

en: In WP admin lists of pages, posts, and custom post types in the back end, there is a Builder link in the list of post display filters, which limits the display to items that have Builder layouts.
it: Negli elenchi di pagine, post e tipi di post personalizzati nel back-end WP admin, è presente un collegamento Builder nell'elenco dei filtri di visualizzazione dei post, che limita la visualizzazione agli elementi con layout Builder.

en: In terms of GDPR, Beaver Builder products do not collect any personal information from your users. However some modules such as videos and maps might need you to update your privacy policy accordingly.
it: In termini di GDPR, i prodotti Beaver Builder non raccolgono alcuna informazione personale dai tuoi utenti. Tuttavia per alcuni moduli come video e mappe potresti aver bisogno di aggiornare la tua politica sulla privacy.

en: Inactive Label Background Color
it: Colore sfondo etichetta non attiva

en: Inactive Label Text Color
it: Colore testo etichetta non attiva

en: Incorrect type.
it: Tipo non corretto.

[ctx: Indicator for global node templates.]
en: Global
it: Globale

en: Info
it: Informazioni

en: Inline
it: In linea

en: Inline Editing
it: Modifica in linea

en: Inline Logo Position
it: Posizione logo in linea

en: Input
it: Inserimento

en: Input Field Padding
it: Spaziatura campo di input

en: Input Text
it: Testo di input

en: Input Text Only
it: Solo testo di input

en: Input Typography
it: Tipografia input

en: Input Width
it: Larghezza input

en: Insert
it: Inserisci

en: Inside Bar
it: Dentro la barra

en: Install Error! We detected that Beaver Builder appears to be installed in a folder called <kbd>%s</kbd>.<br />For automatic updates to work the plugin must be installed in the folder <kbd>bb-plugin</kbd>.
it: Errore nell'installazione! Abbiamo rilevato che Beaver Builder sembra essere installato in una cartella chiamata <kbd>%s</kbd>. <br />Affinchè gli aggiornamenti automatici funzionino, il plugin deve essere installato nella cartella <kbd>bb-plugin</kbd>.

en: Install Error! You appear to have a %s file in your uploads folder that will block all javascript files resulting in 403 errors. If you did not add this file please consult your host.
it: Errore di installazione! Sembra che tu abbia un file %s nella cartella upload che bloccherà tutti i file javascript con conseguenti errori 403. Se non hai aggiunto tu questo file, consulta il tuo host.

en: Installation URL
it: URL di installazione

en: Instead of loading Builder CSS and JavaScript as an asset file, you can render the CSS inline.
it: Invece di caricare i CSS e JavaScript di Builder come file, puoi eseguire il rendering del CSS in linea.

en: Invalid Kit Url: we were unable to determine the URL, code entered was %s
it: URL kit non valido: non siamo stati in grado di determinare l'URL, il codice inserito era %s

en: Invisible (V2)
it: Invisibile (V2)

en: Invisible (V3)
it: Invisibile (V3)

en: Issue Detected
it: Problema rilevato

en: Italic
it: Corsivo

en: Item
it: Elemento

en: Item Border
it: Bordo elemento

en: Item Icon Background Color
it: Colore di sfondo dell'icona dell'elemento

en: Item Icon Background Hover Color
it: Colore di sfondo dell'icona dell'elemento Hover

en: Item Icon Color
it: Colore icona elemento

en: Item Icon Colors
it: Colori dell'icona dell'elemento

en: Item Icon Hover Color
it: Colore icona elemento Hover

en: Item Size
it: Dimensione elemento

en: Item Spacing
it: Spaziatura elemento

en: Items
it: Elementi

en: Items Count
it: Conteggio elementi

en: Items Count and Total Amount
it: Conteggio elementi e ammontare totale

en: Join the Beaver Builder Discord
it: Unisciti al Discord di Beaver Builder

en: Join the Beaver Builder Forums
it: Unisciti ai forum di Beaver Builder

en: Join the Beaver Builder's Group on Facebook
it: Unisciti al gruppo di Beaver Builder su Facebook

en: Join the Beaver Builder's Group on Slack
it: Unisciti al gruppo di Beaver Builder su Slack

en: Join the Community
it: Unisciti alla community

en: Keep Active Tab Open
it: Mantieni aperta la scheda attiva

en: Keep changes drafted and exit
it: Mantieni le modifiche in bozza e esci

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie tastiera

[ctx: Keyboard action to dismiss the current task or panel]
en: Dismiss Active Panel
it: Chiudi pannello attivo

[ctx: Keyboard action to open save template form]
en: Save New Template
it: Salva nuovo modello

[ctx: Keyboard action to open the global settings panel]
en: Open Global Settings
it: Apri impostazioni globali

[ctx: Keyboard action to open the layout settings panel]
en: Open Layout Settings
it: Apri impostazioni layout

[ctx: Keyboard action to open the module search panel]
en: Display Module Search
it: Mostra modulo cerca

[ctx: Keyboard action to publish any pending changes]
en: Publish changes without leaving builder
it: Pubblica i cambiamenti senza lasciare il costruttore

[ctx: Keyboard action to redo changes]
en: Redo
it: Ripristina

[ctx: Keyboard action to save changes]
en: Save Layout
it: Salva layout

[ctx: Keyboard action to show modules tab]
en: Open Modules Tab
it: Apri scheda moduli

[ctx: Keyboard action to show rows tab]
en: Open Rows Tab
it: Apri scheda righe

[ctx: Keyboard action to show saved tab]
en: Open Saved Tab
it: Apri scheda salvati

[ctx: Keyboard action to show templates tab]
en: Open Templates Tab
it: Apri scheda modelli

[ctx: Keyboard action to toggle outline panel]
en: Toggle Outline Panel
it: Attiva/disattiva il pannello Struttura

[ctx: Keyboard action to toggle outline panel tree]
en: Toggle Outline Panel Tree
it: Attiva/disattiva il pannello della struttura ad albero

[ctx: Keyboard action to toggle preview mode]
en: Toggle Preview Mode
it: Attiva/disattiva modalità anteprima

[ctx: Keyboard action to toggle responsive editing]
en: Toggle Responsive Editing Mode
it: Attiva/disattiva modalità di modifica responsive

[ctx: Keyboard action to undo changes]
en: Undo
it: Annulla

en: Knowledge Base
it: Documentazione

en: Knowledge Base URL
it: URL documentazione

en: Label
it: Etichetta

[ctx: Label size.]
en: Large
it: Grande

[ctx: Label size.]
en: Medium
it: Media

[ctx: Label size.]
en: Small
it: Piccola

en: Landing Pages
it: Pagine di Destinazione

en: Landscape
it: Paesaggio

en: Large
it: Grande

en: Large Device Breakpoint
it: Breakpoint dispositivo grande

en: Large, Medium &amp; Small Devices Only
it: Solo dispositivi grandi, medi e piccoli

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Launch Page Builder
it: Avvia Costruttore Pagina

en: Layout CSS / Javascript
it: Opzioni CSS/JavaScript di layout

en: Layout Settings Edited
it: Impostazioni layout modificate

en: Layout Templates
it: Modelli di layout

en: Layout duplicated
it: Layout duplicato

en: Layout status updated
it: Stato del layout aggiornato

en: Layout type updated
it: Tipo layout aggiornato

en: Learn More
it: Ulteriori informazioni

en: Leave empty if you don't want to include a heading.
it: Lascia vuoto se non vuoi includere un'intestazione.

en: Left
it: Sinistra

en: Left & Right Sidebar
it: Barra laterale sinistra e destra

en: Left Bottom
it: Sinistra Basso

en: Left Center
it: Sinistra Centro

en: Left Content
it: Contenuto sinistro

en: Left Sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Left To Right
it: Da sinistra a destra

en: Left Top
it: Sinistra Alto

en: Left of Content
it: Sinistra del contenuto

en: Left of Heading
it: Sinistra dell'intestazione

en: Left of Text and Heading
it: Sinistra del testo e intestazione

en: Less than
it: Minore di

en: Less than or equal to
it: Minore o uguale a

en: Let's Get Building!
it: Andiamo a Costruire!

en: License
it: Licenza

en: License Removed
it: Licenza rimossa

en: License key saved!
it: Chiave di licenza salvata.

en: Light
it: Leggero

en: Light Italic
it: Corsivo leggero

en: Lightbox Content
it: Contenuto Lightbox

en: Lightbox Photo Size
it: Dimensione foto Lightbox

en: Limit WP revisions for layouts
it: Limita le revisioni di WP per i layout

en: Limit the amount of undo/redo history in Builder UI
it: Limita la cronologia di annulla/ripristina nell'interfaccia utente del Builder

en: Line
it: Linea

en: Line Color
it: Colore linea

en: Line Height
it: Interlinea

en: Line Separator Style
it: Stile linea separatore

en: Line Through
it: Barrato

en: Linear
it: Lineare

en: Link Color
it: Colore Link

en: Link Hover Background Color
it: Colore sfondo collegamento hover

en: Link Hover Color
it: Colore Link Hover

en: Link Padding
it: Spaziatura collegamento

en: Link Text
it: Testo collegamento

en: Link Type
it: Tipo di link

en: Link Typography
it: Tipografia collegamento

en: Link URL
it: URL collegamento

[ctx: Link placeholder]
en: http://www.example.com
it: http://www.esempio.com

[ctx: Link text]
en: here
it: qui

en: Link to Doc
it: Link al documento

[ctx: Link to learn more about premium Beaver Builder]
en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Link type applies to how the image should be linked on click. You can choose a specific URL, the individual photo or a separate page with the photo.
it: Il tipo di collegamento si applica a cosa dovrebbe essere collegato al clic. È possibile scegliere un URL specifico, la singola foto o una pagina separata per la foto.

[ctx: Link type.]
en: None
it: Nessuno

en: Links
it: Collegamenti

en: List
it: Lista

en: List Background Color
it: Colore sfondo lista

en: List ID
it: ID elenco

en: List Icon
it: Icona lista

en: List Icon Color
it: Colore icona elenco

en: List Icon Placement
it: Posizione icona lista

en: List Item
it: Elemento lista

en: List Item Content Tag
it: Tag contenuto dell'elemento in elenco

en: List Item Heading Tag
it: Tag di intestazione della voce di elenco

en: List Item Padding
it: Spaziatura elemento lista

en: List Item Tags
it: Tag elementi lista

en: List Items
it: Elementi lista

en: List Padding
it: Spaziatura lista

en: List Type
it: Tipo di lista

en: Load More
it: Carica altro

en: Load More Button
it: Pulsante carica altro

en: Loading text
it: Testo caricamento

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Locked
it: Bloccato

en: Logged In
it: Connesso

en: Logged In User
it: Utente collegato

en: Logged Out
it: Disconnesso

en: Logged Out User
it: Utente non collegato

en: Logic
it: Logica

en: Login Button
it: Pulsante login

en: Login Form
it: Modulo di accesso

en: Logo Image
it: Immagine logo

en: Logout Button
it: Pulsante logout

en: Loop
it: Ripeti

[ctx: MailChimp list group.]
en: Groups
it: Gruppi

en: Mailjet API settings
it: Impostazioni Mailjet API

en: Mailjet subscription failed. Email address = %1$s; List ID = %2$s.
it: Iscrizione a Mailjet non riuscita. Indirizzo e-mail = %1$s; ID lista = %2$s.

en: Main Query
it: Query Principale

en: Make this saved row or module global?
it: Rendi questa riga salvata o modulo globale?

en: Manage Templates
it: Gestione Modelli

en: Manual Offsets
it: Offset manuali

en: Map
it: Mappa

en: Map title attribute for accessibility
it: Attributo titolo della mappa per l'accessibilità

en: Map title here
it: Titolo della mappa qui

en: Margins
it: Margini

en: Max Content Width
it: Larghezza max contenuto

en: Max Width
it: Larghezza max

en: Media Library
it: Libreria multimediale

en: Medium
it: Media

en: Medium &amp; Small Devices Only
it: Solo dispositivi medi e piccoli

en: Medium Device Breakpoint
it: Breakpoint dispositivi medi

en: Medium Italic
it: Corsivo medio

en: Menu Alignment
it: Allineamento Menu

en: Menu Background Color
it: Colore sfondo Menu

en: Menu Background Color (Mobile)
it: Colore di sfondo del menu (Mobile)

en: Menu Button
it: Pulsante Menu

en: Menu Cart
it: Menù carrello

en: Menu Name
it: Nome menù

en: Menu Order
it: Ordine del menu

en: Message
it: Messaggio

en: Message Sent!
it: Messaggio inviato!

en: Message failed. Please check the console for possible error message.
it: Messaggio non riuscito. Si prega di controllare la console per un possibile messaggio di errore.

en: Message failed. Please try again.
it: Invio non riuscito. Per favore riprova.

[ctx: Message that displays when a panel tab has no view to display]
en: Sorry, no content was found!
it: Siamo spiacenti, non sono stati trovati contenuti!

[ctx: Message that displays when there are no templates to display]
en: Sorry, no templates were found!
it: Siamo spiacenti, non sono stati trovati modelli!

en: Meta Key
it: Chiave Meta

en: Meta Value
it: Valore meta

en: Meta Value (Alphabetical)
it: Valore Meta (Alfabetico)

en: Meta Value (Numeric)
it: Valore Meta (Numerico)

en: Midpoint
it: Punto medio

en: Minimum Height
it: Altezza minima

en: Minute
it: Minuti

en: Minutes
it: Minuti

en: Misc
it: Varie

en: Missing header or wrong module type!
it: Header mancante o tipo di modulo errato!

en: Mobile Colors
it: Colori mobile

en: Mobile Photo
it: Foto mobile

en: Mod Security fix
it: Correzione Mod Security

en: Module
it: Modulo

en: Module Saved!
it: Modulo Salvato.

[ctx: Module name]
en: %s Added
it: %s aggiunto

[ctx: Module name]
en: %s Deleted
it: %s eliminato

[ctx: Module name]
en: %s Duplicated
it: %s duplicato

[ctx: Module name]
en: %s Edited
it: %s modificato

[ctx: Module name]
en: %s Moved
it: %s spostato

en: Modules
it: Moduli

en: Modules Used
it: Moduli usati

en: Monthly
it: Mensile

en: More
it: Altro

en: More Link
it: Altri Link

en: More Link Text
it: Testo "Leggi tutto"

en: Move
it: Sposta

en: Move your mouse over rows, columns or modules to edit and interact with them.
it: Muovi il mouse su righe, colonne o moduli per modificare e interagire con esse.

en: Multiple Products
it: Prodotti Multipli

en: My Account
it: Il mio Account

en: NOTE:
it: NOTA:

en: NOTE: Not all custom post types may be supported.
it: Nota: Non tutti i tipi di post personalizzati potrebbero essere supportati.

en: Name
it: Nome

en: Name Field
it: Campo nome

en: Name Field Placeholder
it: Segnaposto campo nome

en: Name Field Text
it: Testo campo nome

en: Nav Position
it: Posizione della Navigazione

en: Nav Type
it: Tipo di navigazione

[ctx: Nav type.]
en: None
it: Nessuna

en: Navigation Arrows
it: Frecce di navigazione

en: Navigational arrows allow the visitor to freely move through the images in your slideshow. These are larger arrows that overlay your slideshow images and are separate from the control bar navigational arrows.
it: Le frecce di navigazione permettono al visitatore di muoversi liberamente tra le immagini nella presentazione. Queste sono grandi frecce sovrapposte alle immagini dello slideshow che sono separate dalle frecce di navigazione nella barra di controllo.

en: Need Some Help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Need a helping hand?
it: Hai bisogno di una mano?

en: Never
it: Mai

en: New Column
it: Nuova Colonna

en: New Row
it: Nuova Riga

en: New Window
it: Nuova Finestra

en: Next
it: Successivo

en: Next testimonial.
it: Prossimo testimonial.

en: No Clip
it: Nessun taglio

en: No Columns Found
it: Nessuna colonna trovata

en: No Follow
it: Non seguire

en: No Group
it: Nessun gruppo

en: No Layout Templates Found
it: Nessun modello di layout trovato

en: No Menus Found.
it: Nessun menu trovato.

en: No Modules Found
it: Nessun modulo trovato

en: No Notifications.
it: Nessuna notifica.

en: No Photo
it: Nessuna foto

en: No Results Message
it: Messaggio per nessun risultato

en: No Revisions Found
it: Nessuna revisione trovata

en: No Rows Found
it: Nessuna riga trovata

en: No Thanks
it: No grazie

en: No Themer Layouts Found
it: Nessun Layout del Tematizzatore trovato

en: No WordPress Patterns found!
it: Nessun Pattern WordPress trovato!

[ctx: No content panel search results found]
en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: No license info found.
it: Informazioni di licenza non trovate.

en: No new changes to save
it: Nessun nuovo cambiamento da salvare

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: No saved columns found.
it: Non ci sono colonne salvate.

en: No saved modules found.
it: Non sono stati trovati moduli salvati.

en: No saved rows found.
it: No sono state trovate righe salvate.

en: No settings selected.
it: Nessuna impostazione selezionata.

en: No, Thank You
it: No. Grazie

en: Node Labels
it: Etichette dei nodi

en: None
it: Nessuna

en: None (No Separator)
it: Nulla (Nessun separatore)

en: None Selected
it: Nessuna selezione

en: Normal
it: Normale

en: Normal Italic
it: Corsivo normale

en: Not Active!
it: Non attivo!

en: Not Exists
it: Non esiste

en: Not valid Themer layout.
it: Layout Themer non valido.

en: Note: Please read the following info on email deliverability for this module.
it: Nota: si prega di leggere le seguenti informazioni sulla consegna della posta elettronica per questo modulo.

en: Nothing new to publish
it: Niente di nuovo da pubblicare

en: Nothing will display if left empty.
it: Se lasciato vuoto non verrà visualizzato nulla.

en: Notification Subject
it: Oggetto della notifica

en: Notification system
it: Sistema di notifica

en: Notifications
it: Notifiche

en: Now that you know the basics, you're ready to start building! If at any time you need help, click the help icon in the upper right corner to access the help menu. Happy building!
it: Ora che conosci le basi, sei pronto per iniziare a costruire! Se in qualsiasi momento hai bisogno di aiuto, clicca l'icona aiuto nell'angolo in alto a destra per accedere al menu di aiuto. Buona costruzione!

en: Number Background Color
it: Colore di sfondo del numero

en: Number Border Radius
it: Raggio del bordo del numero

en: Number Color
it: Colore Numero

en: Number Counter
it: Contatore Numero

en: Number Position
it: Posizione del Numero

en: Number Prefix
it: Prefisso del Numero

en: Number Spacing
it: Spaziatura del numero

en: Number Suffix
it: Suffisso del numero

en: Number Type
it: Tipo di numero

en: Number Typography
it: Tipografia numeri

en: Number of Posts
it: Numero di Post

en: Number of Posts to Move
it: Numero dei post da muovere

en: Number of Products
it: Numero di Prodotti

en: Number of seconds to complete the animation.
it: Numero di secondi per completare l'animazione.

en: Numbers
it: Numeri

en: Numbers + Circles
it: Numeri + Cerchi

en: Numbers and Text
it: Numeri e Testo

en: Numeric
it: Numerico

en: Numeric With Leading Zeros
it: Numerico con zeri iniziali

en: OR
it: O

en: Oblique
it: Obliquo

en: Official Font Awesome Plugin
it: Plugin ufficiale Font Awesome

en: Ok, got it!
it: Ok, capito!

en: On Hover
it: Al passaggio del mouse

en: Once After Countdown End
it: Una volta dopo la fine del conto alla rovescia

en: Once you're finished, click the Done button to publish your changes, save a draft or revert back to the last published state.
it: Quando hai finito, clicca sul pulsante Fatto per pubblicare le tue modifiche, salvare una bozza o ritornare all'ultima versione pubblicata.

en: Only Numbers
it: Solo numeri

en: Operator to test.
it: Operatore da testare.

en: Optional
it: Opzionale

en: Optional advanced feature to make use of Google’s v3 analytical capabilities.
it: Funzionalità avanzata opzionale per utilizzare le capacità analitiche v3 di Google.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for each post to improve accessibility and machine-readability.
it: Opzionale. Per migliorare l'accessibilità e la leggibilità della macchina, scegli un elemento di sezione appropriato del contenuto HTML5 da utilizzare per ciascun post.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this column to improve accessibility and machine-readability.
it: Opzionale. Scegli un elemento HTML5 appropriato da utilizzare per migliorare l'accessibilità e la leggibilità della macchina per la sezione del contenuto di questa colonna.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this module to improve accessibility and machine-readability.
it: Opzionale. Scegli un elemento HTML5 appropriato da utilizzare per migliorare l'accessibilità e la leggibilità della macchina per questo modulo.

en: Optional. Choose an appropriate HTML5 content sectioning element to use for this row to improve accessibility and machine-readability.
it: Opzionale. Scegli un elemento HTML5 appropriato da utilizzare per migliorare l'accessibilità e la leggibilità della macchina per la sezione del contenuto di questa riga.

en: Optional. Choose an appropriate Heading Tag for each Post Title.
it: Opzionale. Scegli un tag di intestazione appropriato per ogni titolo del post.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this column.
it: Facoltativo. Imposta le <a%s>caratteristiche</a> che gli utenti devono avere per poter visualizzare questa colonna.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this module.
it: Facoltativo. Imposta le <a%s>caratteristiche</a> che gli utenti devono avere per poter visualizzare questo modulo.

en: Optional. Set the <a%s>capability</a> required for users to view this row.
it: Facoltativo. Imposta le <a%s>caratteristiche</a> che gli utenti devono avere per poter visualizzare questa riga.

en: Order
it: Ordine

en: Order By
it: Ordina per

en: Order Tracking
it: Tracciabilità Ordine

en: Ordered List (ol)
it: Lista ordinata (ol)

en: Orientation
it: Orientamento

en: Other
it: Altro

en: Outline Panel
it: Pannello struttura

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Overlay Background Color
it: Colore Sfondo Sovrapposto

en: Overlay Color
it: Colore Overlay

en: Overlay Colors
it: Colori Sovrapposto

en: Overlay Enabled
it: Sovrapposizione abilitata

en: Overlay Gradient
it: Gradiente sovrapposto

en: Overlay Hide
it: Nascondi overlay

en: Overlay Hide Delay
it: Ritardo nascondi overlay

en: Overlay Text Color
it: Colore Testo Sovrapposto

en: Overlay Type
it: Tipo sovrapposizione

en: Overline
it: Sopralinea

en: Override Core Templates
it: Override modelli core

en: Override network settings?
it: Eseguire l'override delle impostazioni di rete?

en: Overrides the Icon applied to the module settings.
it: Sostituisce l'icona applicata nelle impostazioni del modulo.

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: Padding
it: Spaziatura

en: Pages &rarr; Add New
it: Pagine &rarr; Aggiungi nuova

en: Pagination
it: Paginazione

en: Pagination Style
it: Stile paginazione

[ctx: Pagination style.]
en: None
it: Nessuna

en: Parent Category ID
it: ID Categoria Genitore

en: Password Field
it: Campo password

en: Password Field Text
it: Testo campo password

en: Password associated with the username. Make this a Long Passphrase.
it: Password associata con il nome utente. Scegli una frase password lunga.

en: Paste %s Settings
it: Incolla impostazioni %s

en: Paste Column Settings
it: Incolla impostazioni colonna

en: Paste Row Settings
it: Incolla impostazioni riga

en: Paste color here...
it: Incolla il colore qui...

en: Pause On Hover
it: Pausa su Hover

en: Percent
it: Percentuale

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Field
it: Campo telefono

en: Phone Field Placeholder
it: Segnaposto campo telefono

en: Photo
it: Foto

en: Photo Border
it: Bordo foto

en: Photo Count
it: Contatore Foto

[ctx: Photo Crop.]
en: None
it: Nessuno

en: Photo File
it: File foto

en: Photo Link
it: Collegamento Foto

en: Photo Page
it: Pagina di Foto

en: Photo Selected
it: Foto selezionata

en: Photo Size
it: Dimensione foto

en: Photo Source
it: Sorgente foto

en: Photo Spacing
it: Spaziatura foto

en: Photo Style
it: Stile foto

en: Photo URL
it: URL foto

[ctx: Photo size.]
en: Large
it: Grande

[ctx: Photo size.]
en: Medium
it: Media

[ctx: Photo size.]
en: Small
it: Piccola

en: Photos
it: Foto

en: Photos Selected
it: Foto selezionate

en: Pick a font...
it: Scegli un carattere...

en: Pinterest Button
it: Pulsante Pinterest

en: Placeholder Text
it: Testo segnaposto

en: Play Button
it: Pulsante Play

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Playback
it: Riproduzione

en: Please Wait...
it: Si prega di attendere...

en: Please check the captcha to verify you are not a robot.
it: Si prega di verificare il captcha per verificare che non sei un robot.

en: Please connect an account before saving.
it: Si prega di connettere un account prima di salvare.

en: Please enter a color first.
it: Immetti prima un colore.

en: Please enter a message.
it: Inserisci un messaggio.

en: Please enter a subject.
it: Si prega di inserire un oggetto.

en: Please enter a valid email address.
it: Si prega di inserire un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid email.
it: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates.
it: Si prega di inserire una chiave di licenza valida per abilitare gli aggiornamenti automatici.

en: Please enter a valid license key to enable automatic updates. %s
it: Si prega di inserire una chiave di licenza valida per abilitare gli aggiornamenti automatici. %s

en: Please enter a valid phone number.
it: Si prega di inserire un numero di telefono valido.

en: Please enter at least one tag before saving.
it: Immetti almeno un tag prima di salvare.

en: Please enter your name.
it: Inserisci il tuo nome.

en: Please enter your password.
it: Si prega di inserire la password.

en: Please enter your username/email.
it: Si prega di inserire nome utente/email.

en: Please register this website with AWeber to get your Authorization Code. <a%s>Register Now</a>
it: Si prega di registrare questo sito su AWeber per ottenere il tuo codice di autorizzazione. <a%s>Registra ora</a>

en: Please select a list before saving.
it: Si prega di selezionare una lista prima di salvare.

en: Please select an account before saving.
it: Si prega di selezionare un account prima di salvare.

en: Please select either a background layout or content layout before submitting.
it: Si prega di selezionare un layout di sfondo o un layout contenuto prima di inviare.

en: Please specify a poster image if Video Lightbox is enabled.
it: Specifica un'immagine anteprima se Video Lightbox è abilitato.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin.
it: Si prega di abbonarsi per abilitare gli aggiornamenti automatici per questo plugin.

en: Please subscribe to enable automatic updates for this plugin. %s
it: Si prega di iscriversi per abilitare gli aggiornamenti automatici di questo plugin. %s

en: Please type "uninstall" in the box below to confirm that you really want to uninstall the page builder and all of its data.
it: Si prega di digitare "Disinstalla" nella casella qui sotto per confermare che si desidera davvero disinstallare il Costruttore Pagina e tutti i relativi dati.

en: Plugin Branding
it: Branding del Plugin

en: Plugin Icon URL
it: URL icona plugin

en: Plugin Name
it: Nome del plugin

[ctx: Plugin action link label.]
en: Upgrade
it: Aggiornamento

[ctx: Plugin setup page: Delete icon set.]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: Plugin setup page: Modules.]
en: All
it: Tutti

en: Plugins Count
it: Conteggio Plugin

en: Plugins Page
it: Pagina del plugin

en: Plus sign
it: Segno più

en: Popularity
it: Popolarità

en: Portrait
it: Ritratto

en: Position
it: Posizione

en: Post Alignment
it: Allineamento Post

en: Post Background Color
it: Colore Sfondo Post

en: Post Content
it: Contenuto post

en: Post Excerpt
it: Riassunto post

en: Post Hover Transition
it: Transizione articolo al passaggio del mouse

en: Post Icon
it: Icona Post

en: Post Icon Color
it: Colore Icona Post

en: Post Icon Position
it: Posizione Acona Post

en: Post Icon Size
it: Dimensione icona articolo

en: Post Info
it: Informazioni Post

en: Post Info Color
it: Colore Informazioni Post

en: Post Info Typography
it: Tipografia informazioni post

en: Post Max Width
it: Massima larghezza articoli

en: Post Padding
it: Spaziatura Post

en: Post Spacing
it: Spaziatura Post

en: Post Terms
it: Termini post

en: Post Title
it: Titolo del post

en: Post Type
it: Tipo di post

en: Post Types
it: Tipi di post

en: Post Width
it: Larghezza Post

en: Post was not valid Themer layout.
it: Il post non era un layout di Themer valido.

en: Posted in
it: Pubblicato in

en: Poster Image must be specified for the Lightbox to work.
it: L'immagine anteprima deve essere specificata affinché il lightbox funzioni.

en: Posts
it: Post

en: Posts Carousel
it: Carosello Articoli

en: Posts Element
it: Elemento post

en: Posts Element Class
it: Classe elemento post

en: Posts Element Class for UL
it: Classe elemento post per UL

en: Posts Per Page
it: Post per Pagina

en: Posts Slider
it: Slider Post

en: Posts Title Tag
it: Tag del titolo dei post

en: Prefer GD for image cropping
it: Preferisci GD per il taglio delle immagini

en: Premium Features
it: Funzioni Premium

en: Prerelease Documentation
it: Documentazione pre-rilascio

en: Prerelease Updates
it: Aggiornamenti pre-rilascio

en: Preview Layout
it: Anteprima Layout

en: Preview and responsive editing will use these values when enabled.
it: L'anteprima e la modifica responsive utilizzeranno questi valori quando abilitata.

en: Previous
it: Precedente

en: Previous testimonial.
it: Testimonial precedente.

en: Price
it: Prezzo

en: Price Box
it: Riquadro prezzo

en: Price Color
it: Colore prezzo

en: Price Features
it: Caratteristiche prezzo

en: Price Option 2
it: Opzione prezzo 2

en: Price Style
it: Stile prezzo

[ctx: Price features displayed in pricing box.]
en: Features
it: Caratteristiche

en: Pricing Box
it: Riquadro prezzo

en: Pricing Boxes
it: Riquadri dei prezzi

en: Pricing Options
it: Opzioni prezzo

en: Pricing Table
it: Tabella dei prezzi

en: Pro Icons
it: Icone Pro

en: Product Category
it: Categoria Prodotto

en: Product Category IDs to include
it: ID delle categorie di prodotto da includere

en: Product Category Sort Direction
it: Direzione ordinamento categoria prodotto

en: Product ID
it: ID Prodotto

en: Product IDs
it: ID Prodotti

en: Product Page
it: Pagina del Prodotto

en: Product Tags
it: Tag prodotti

en: Products IDs
it: ID Prodotti

en: Products Source
it: Sorgente prodotti

en: Products per page
it: Prodotti per pagina

en: Profile ID
it: ID profilo

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish Changes
it: Pubblica le modifiche

en: Publish Layout
it: Pubblica layout

en: Publish Your Changes
it: Pubblica le modifiche

en: Publish changes and exit
it: Pubblica i cambiamenti e esci

en: Publishing Changes
it: Pubblicazione cambiamenti

en: Pull images from the WordPress media library or a gallery on your SmugMug site by inserting the RSS feed URL from SmugMug. The RSS feed URL can be accessed by using the get a link function in your SmugMug gallery.
it: Estrae immagini dalla libreria multimedia di WordPress o una galleria sul tuo sito SmugMug inserendo la URL del feed RSS di SmugMug. L'URL del feed RSS  accessibile tramite un collegamento nella tua galleria SmugMug.

en: Radial
it: Radiale

en: Radius
it: Raggio

en: Random
it: Casuale

en: Random Bars
it: Barre casuali

en: Random Boxes
it: Quadrati casuali

en: Randomize Photos
it: Foto casuali

en: Rating
it: Valutazione

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Ready to find out more?
it: Sei pronto per saperne di più?

en: Ready to start building? Add a new page and jump into Beaver Builder by clicking the Launch Beaver Builder button shown on the image.
it: Pronto per iniziare? Aggiungi una nuova pagina e avvia Beaver Builder facendo clic sulla scheda Costruttore Pagina mostrata nell'immagine.

en: Rebuilt the theme cache
it: Cache del tema ricostruita

en: Recent Products
it: Prodotti Recenti

en: Recently used icons
it: Icone usate di recente

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Redirect
it: Redireziona

en: Redirect To
it: Reindirizza a

en: Redirect URL
it: URL di reindirizzamento

en: Redirect to search page
it: Reindirizza alla pagina di ricerca

en: Referrer URL
it: URL del Referrer

en: Register keys for your website at the <a%1$s>Google Admin Console</a>. You need a different key pair for each reCAPTCHA validation type. <br /><br /><a%2$s>More info about v3 reCAPTCHA.</a>
it: Registra le chiavi per il tuo sito nella <a%1$s>Google Admin Console</a>. Hai bisogno di una coppia di chiavi diversa per ciascun tipo di validazione reCAPTCHA. <br /><br /><a%2$s>Ulteriori informazioni su reCAPTCHA  v3.</a>

en: Regular
it: Regolare

en: Relation
it: Relazione

en: Remember last used tab
it: Ricorda l'ultima scheda usata

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Account
it: Rimuovi account

en: Remove Video
it: Rimuovi video

en: Render a Countdown module.
it: Eseguire il rendering del modulo di conto alla rovescia.

en: Render a WordPress audio shortcode.
it: Riproduci uno shortcode audio WordPress.

en: Render a WordPress or embedable video.
it: Visualizza un video caricato in WordPress o embed.

en: Render shortcodes in CSS/JS
it: Renderizza gli shortcode in CSS/JS

en: Renders a WordPress menu.
it: Visualizza un menu WordPress.

en: Renders a series of call to action buttons.
it: Visualizza una serie di pulsanti di invito all'azione.

en: Renders an animated number counter.
it: Esegue il rendering di un contatore numerico animato.

en: Repeat
it: Ripetizione

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace Existing Layout
it: Sostituisci Layout esistente

en: Replace Video
it: Sostituisci video

en: Reset Column Widths
it: Reimposta larghezza colonne

en: Reset Row Width
it: Reimposta larghezza riga

en: Reset Settings
it: Ripristina le impostazioni

en: Responsive Dropdowns
it: Menù a discesa responsive

en: Responsive Editing
it: Modifica responsive

en: Responsive Iframe UI
it: Interfaccia utente Iframe responsive

en: Responsive Layout
it: Layout reattivo

en: Responsive Style
it: Stile Responsive

en: Responsive Toggle
it: Interruttore Responsive

en: Results
it: Risultati

en: Reverse Column Order
it: Inverti l'ordine delle colonne

en: Revision Restored
it: Revisione ripristinata

en: Revisions
it: Revisioni

en: Revisions Limit
it: Limite revisioni

en: Revisions are disabled for this site. Please contact your host if you aren't sure how to enable revisions.
it: Le revisioni sono disabilitate per questo sito. Contatta il tuo gestore se non sei sicuro di come abilitare le revisioni.

en: Ribbon
it: Fiocco

en: Ribbon Background Color
it: Colore sfondo fiocco

en: Ribbon Position
it: Posizione fiocco

en: Ribbon Style
it: Stile fiocco

en: Ribbon Text
it: Testo fiocco

en: Ribbon Text Color
it: Colore testo fiocco

en: Right
it: Destra

en: Right Bottom
it: Destra Basso

en: Right Center
it: Destra Centro

en: Right Content
it: Contenuto destro

en: Right Sidebar
it: Barra laterale destra

en: Right To Left
it: Da destra a sinistra

en: Right Top
it: Destra Alto

en: Right of Content
it: Destra del contenuto

en: Right of Heading
it: Destra dell'intestazione

en: Right of Text and Heading
it: Destra del testo e intestazione

en: Roman Numerals (Lower)
it: Numeri romani (minuscolo)

en: Roman Numerals (Upper)
it: Numeri romani (maiuscolo)

en: Rotate
it: Rotazione

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Row
it: Riga

en: Row Added
it: Riga aggiunta

en: Row Deleted
it: Riga cancellata

en: Row Duplicated
it: Riga duplicata

en: Row Edited
it: Riga modificata

en: Row Moved
it: Riga spostata

en: Row Resized
it: Riga ridimensionata

en: Row Saved!
it: Riga salvata.

en: Row Settings
it: Impostazioni di Riga

en: Row Template Added
it: Riga modello aggiunta

en: Rows
it: Righe

en: SAFEMODE
it: MODALITÀ SICURA

en: Sale Products
it: Prodotti in Offerta

en: Save
it: Salva

en: Save As...
it: Salva con nome...

en: Save Branding
it: Salva Branding

en: Save Cache Clearing Tool Settings
it: Salva le impostazioni dello strumento di cancellazione della cache

en: Save Changes and Exit
it: Salva modifiche ed Esci

en: Save Column
it: Salva colonna

en: Save Core Template
it: Salva il Modello Core

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Save Help Button Settings
it: Salva impostazioni pulsante di Aiuto

en: Save Icon Settings
it: Salva impostazioni Icona

en: Save License Key
it: Salva chiave di licenza

en: Save Module
it: Salva modulo

en: Save Module Settings
it: Salvare le impostazioni del Modulo

en: Save New Template
it: Salva nuovo modello

en: Save Post Types
it: Salva tipi di Post

en: Save Prerelease Settings
it: Salva le impostazioni del pre-rilascio

en: Save Row
it: Salva riga

en: Save Template
it: Salva Modello

en: Save Template Settings
it: Salva le impostazioni dei Modelli

en: Save User Access Settings
it: Salva Impostazioni Accesso Utente

en: Save With Errors
it: Salva con errori

en: Save the current layout as a template that can be reused under <strong>Templates &rarr; Saved Templates</strong>.
it: Salva il layout attuale come modello che può essere riutilizzato in <strong>Modelli &rarr; I tuoi modelli</strong>.

en: Save, export, and reuse full-page layouts, rows, and modules.
it: Salva, esporta e riutilizza righe, moduli e layout su pagina intera.

en: Saved
it: Salvato

en: Saved Column
it: Colonna salvata

en: Saved Columns
it: Colonne salvate

en: Saved Module
it: Modulo Salvato

en: Saved Modules
it: Moduli Salvati

en: Saved Row
it: Riga Salvata

en: Saved Rows
it: Righe salvate

en: Saved Template
it: Modello salvato

en: Saved Templates
it: Modelli salvati

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Scale
it: Scala

en: Scale Down
it: Ridurre

en: Scale Up
it: Ingrandire

en: Scale X
it: Scala X

en: Screen Reader Text
it: Testo dello screen reader

en: Scroll
it: Scorrimento

en: Search
it: Cerca

en: Search Icons
it: Cerca icone

en: Search Menu
it: Menù cerca

en: Search Modules
it: Cerca moduli

en: Search Saved Items...
it: Cerca elementi salvati...

en: Search...
it: Cerca...

en: Second
it: Secondi

en: Seconds
it: Secondi

en: See %s for more information.
it: Vedi %s per ulteriori informazioni.

en: See our Knowledge Base for more info.
it: Vedi la nostra Knowledge Base per maggiori informazioni.

en: See the %s for more information.
it: Vedere %s per ulteriori informazioni.

en: Select
it: Seleziona

en: Select A Preset
it: Scegli una preimpostazione

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Audio
it: Seleziona audio

en: Select Column
it: Seleziona colonna

en: Select File
it: Seleziona file

en: Select Icon
it: Seleziona icona

en: Select Modules
it: Seleziona moduli

en: Select Photo
it: Seleziona foto

en: Select Photos
it: Seleziona foto

en: Select Row
it: Seleziona riga

en: Select Template
it: Seleziona modello

en: Select Video
it: Seleziona video

en: Select a WordPress menu that you created in the admin under Appearance > Menus.
it: Seleziona un menu WordPress che hai creato nel menu di amministrazione sotto Aspetto > Menu.

en: Select a city
it: Seleziona la città

[ctx: Select a form a ActiveCampaign.]
en: Form
it: Modulo

en: Select an icon for the Ordered List (ol).
it: Seleziona un'icona per la lista ordinata (ol).

en: Select an icon for the Unordered List (ul).
it: Seleziona un'icona per l'elenco non ordinato (ul).

[ctx: Select the list type.]
en: Type
it: Tipo

en: Select the post types you would like the builder to work with.
it: Seleziona i tipi di post su cui vuoi abilitare il costuttore.

en: Select...
it: Seleziona...

en: Selected
it: Selezionato

en: Selection Order
it: Ordine selezione

en: Semi-Bold
it: Semi-grassetto

en: Semi-Bold Italic
it: Corsivo semi-grassetto

en: Send
it: Invia

en: Send To Email
it: Invia per Email

en: Send Usage Data
it: Invia dati di utilizzo

en: Sent!
it: Inviato!

en: Separator
it: Separatore

en: Separator Color
it: Colore Separatore

en: Separator Line Color
it: Colore linea separatore

en: Separator Size
it: Dimensione del separatore

en: Separator Type
it: Tipo di separatore

en: Separators
it: Separatori

en: Server Type
it: Tipo di server

en: Service
it: Servizio

en: Set to 0 to completely disable revisions for layouts/pages controlled by the builder
it: Imposta su 0 per disabilitare completamente le revisioni per layout/pagine controllate dal builder

en: Set to 0 to completely disable undo/redo history
it: Impostare su 0 per disabilitare completamente la cronologia annulla/ripeti

en: Setting this to yes will make all of the columns in this group the same height regardless of how much content is in each of them.
it: Impostando l'opzione su S, tutte le colonne di questo gruppo avranno la stessa altezza, indipendentemente dal contenuto di ciascuna di esse.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings could not be saved.
it: Impossibile salvare le impostazioni.

en: Settings updated!
it: Impostazioni aggiornate!

en: Shadow
it: Ombra

en: Shape
it: Forma

en: Shape Container
it: Contenitore forma

en: Share a project, ask a question, or just say hi! For news about new features and updates, like our <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Facebook Page</a> or follow us <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">on Twitter</a>.
it: Condividi un progetto, fai una domanda o semplicemente saluta! Per notizie su nuove funzionalità e aggiornamenti, metti mi piace alla nostra <a href="https://www.facebook.com/wpbeaverbuilder/" target="_blank">Pagina Facebook</a> o seguici <a href="https://twitter.com/beaverbuilder" target="_blank">su Twitter</a>.

en: Shared Styles
it: Stili condivisi

en: Show
it: Mostra

en: Show All Categories
it: Visualizza tutte le categorie

en: Show Arrows
it: Mostra Frecce

en: Show Artist Name
it: Mostra nome Artista

en: Show Both
it: Mostra entrambi

en: Show Caption
it: Mostra Didascalia

en: Show Captions
it: Visualizza didascalie

en: Show Dots
it: Mostra Navigazione

en: Show Facebook
it: Mostra Facebook

en: Show Featured Image?
it: Mostra immagine in evidenza?

en: Show Forget Password Link
it: Mostra collegamento password dimenticata

en: Show Google+
it: Mostra Google+

en: Show Labels Only
it: Mostra solo etichette

en: Show List Separator
it: Mostra separatore elenco

en: Show Logout Button
it: Mostra pulsante di disconnessione

en: Show Message
it: Mostra Messaggio

en: Show Placeholders Only
it: Mostra solo segnaposto

en: Show Play/Pause
it: Mostra Play/Pausa

en: Show Playlist
it: Mostra Playlist

en: Show Remember Login
it: Mostra ricorda accesso

en: Show Ribbon
it: Mostra fiocco

en: Show Saved Column Categories?
it: Visualizza le categorie per le colonne salvate?

en: Show Saved Module Categories?
it: Visualizza la categoria Moduli salvati?

en: Show Saved Row Categories?
it: Visualizza la categoria Righe salvate?

en: Show Search
it: Visualizza Cerca

en: Show Separators
it: Visualizza Separatori

en: Show Thumbnail
it: Mostra Miniatura

en: Show Time Separators
it: Mostra separatori tempo

en: Show Track Numbers
it: Mostra numeri Tracce

en: Show Twitter
it: Mostra Twitter

en: Show Video on Lightbox
it: Mostra video su Lightbox

en: Show advanced module usage
it: Mostra l'utilizzo avanzato del modulo

en: Show custom labels for Nodes.
it: Mostra etichette personalizzate per i nodi.

en: Show detailed module usage on modules tab.
it: Mostra l'utilizzo dettagliato dei moduli nella scheda dei moduli.

en: Show duplicate action link in WP Admin Bar
it: Mostra il collegamento all'azione duplica nella barra di amministrazione di WP

en: Show duplicate action links in WP Admin
it: Mostra il collegamento all'azione duplica nell'amministrazione di WP

en: Show labels/placeholders
it: Mostra etichette/segnaposto

en: Show on Checkout
it: Mostra al Checkout

en: Show only featured products?
it: Mostra solo i prodotti in evidenza?

en: Show only on-sale products?
it: Mostra solo prodotti in offerta?

en: Show only recent products?
it: Mostra solo i prodotti recenti?

en: Show saved row, column and module categories as sections in the page builder sidebar. A new section will be created for category.
it: Visualizza le categorie righe e moduli salvati come sezioni della barra laterale del page builder. Sarà creata una nuova sezione per ciascuna categoria.

en: Show title attribute on mouse hover
it: Mostra l'attributo titolo dell'immagine al tocco del mouse

en: Shows the search form if no posts are found.
it: Mostra il modulo di ricerca se non sono trovati post.

en: Shuffle
it: Rimescolare

en: Signed
it: Firmato

en: Single Product
it: Singolo Prodotto

en: Size
it: Dimensione

en: Skew X
it: Distorsione X

en: Skew Y
it: Distorsione Y

en: Skin Color
it: Colore Skin

en: Skip this many posts that match the specified criteria.
it: Salta questo numero di post che corrispondono ai criteri specificati.

en: Slanted Edge
it: Bordo inclinato

en: Slide Down
it: Slide Giù

en: Slide Horizontal
it: Scorri orizzontale

en: Slide Label
it: Etichetta slide

en: Slide Settings
it: Impostazioni Slide

en: Slide Up
it: Slide Su

en: Slide Vertical
it: Scorri verticale

en: Slider Controls
it: Controlli slider

[ctx: Slideshow transition type.]
en: None
it: Nessuno

[ctx: Slideshow transition.]
en: None
it: Nessuna

en: Slow
it: Lenta

en: Small
it: Piccolo

en: Small Caps
it: Maiuscoletto

en: Small Data Mode
it: Modalità Small Data

en: Small Device Breakpoint
it: Breakpoint dispositivi piccoli

en: Small Devices Only
it: Solo dispositivi piccoli

en: Small and Medium
it: Piccolo e Medio

en: Social Button
it: Pulsante Social

en: Social Buttons
it: Pulsanti Social

en: Solid
it: Pieno

en: Some bad characters were found in the xml file
it: Alcuni caratteri errati sono stati trovati nel file xml

en: Some hosts use a proxy cache like Varnish or Litespeed. The following setting attempts to invalidate the cache using a remote request. If you are unsure what this does, leave it disabled.
it: Alcuni host usano una cache proxy come Varnish o Litespeed. La seguente impostazione tenta di invalidare la cache utilizzando una richiesta remota. Se non sei sicuro sul suo effetto, lascia disattivato.

en: Something went wrong. Please check your entries and try again.
it: Qualcosa è andato storto. Si prega di verificare i dati immessi e riprovare.

en: Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.
it: Spiacente, nessun post trovato. Si prega di provare una ricerca diversa.

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sort Direction
it: Direzione ordinamento

en: Sort Product Category By
it: Ordina la categoria prodotto per

[ctx: Sort by.]
en: Default
it: Predefinito

[ctx: Sort by.]
en: Name
it: Nome

en: Source
it: Sorgente

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Speed
it: Velocità

[ctx: Speed.]
en: Medium
it: Media

en: Spread
it: Diffusione

en: Square
it: Quadrato

en: Square ( &#9632; )
it: Quadrato ( &#9632; )

en: Stacked
it: A pila

en: Stacked Layout
it: Layout impilato

en: Standard Modules
it: Moduli Standard

en: Start Counter
it: Contatore iniziale

en: Start shopping
it: Inizia a fare acquisti

en: Start typing...
it: Inizia a digitare...

en: Status must be either draft or publish
it: Lo stato deve essere bozza o pubblicato

en: Step One
it: Passo uno

en: Step Two
it: Passo due

en: Sticky on Scroll
it: Fisso allo scorrimento

en: Straight
it: Dritto

en: Structure
it: Struttura

en: Style
it: Stile

en: Style &amp Spacing
it: Stile e spaziatura

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject Field
it: Campo oggetto

en: Subject Field Placeholder
it: Segnaposto campo oggetto

en: Submenu Icon
it: Icona Sottomenu

en: Submenu Icon click
it: Icona Click Sottomenu

en: Submit changes for review and exit
it: Invia i cambiamenti per revisione e esci

en: Submit for Review
it: Invia per revisione

en: Subscribe Form
it: Modulo di Iscrizione

en: Subscribe Form Signup
it: Modulo di Iscrizione

en: Subscribe Now
it: Abbonati ora

en: Subscribe!
it: Iscriviti!

en: Subscription has been updated. Please check your email for further instructions.
it: L'abbonamento è stato aggiornato. Si prega di verificare l'email per ulteriori istruzioni.

en: Success
it: Successo

en: Success Action
it: Azione di Successo

en: Success URL
it: URL successo

en: Support ticket
it: Ticket di supporto

en: Sure, I'll help
it: Certo, aiuterò

en: Switch
it: Interruttore

en: Switching to the native WordPress editor will disable your Beaver Builder layout until it is enabled again. Any edits made in the WordPress editor will not be converted to your Page Builder layout. Do you want to continue?
it: Passando all'editor nativo di Wordpress disabiliterai il tuo layout di Beaver Builder finchè non sarà abilitato nuovamente. Tutte le modifiche effettuate nell'editor di Wordpress non saranno convertite nel layout del Costruttore di pagina. Vuoi continuare?

en: Tab(s) Status on Mobile
it: Stato scheda(e) su mobile

en: Tabs
it: Schede

en: Tags Slug
it: Slug dei Tags

en: Take A Tour
it: Fatti un giro

en: Take Full Control of Your Entire Website With Beaver Themer
it: Prendi il pieno controllo di tutto il tuo sito web con Beaver Themer

en: Take a Tour
it: Inizia visita guidata

en: Target URL
it: URL di destinazione

en: Technology
it: Tecnologia

en: Template
it: Modello

en: Template Applied
it: Modello applicato

en: Template Data Exporter
it: Esportatore Dati Modelli

en: Template Exporter
it: Esportazione modelli

en: Template Saved!
it: Modello salvato!

en: Template Settings
it: Impostazioni dei Modelli

[ctx: Template name.]
en: Blank
it: Vuoto

[ctx: Template name.]
en: Name
it: Nome

en: Templates
it: Modelli

en: Terms
it: Termini

en: Terms Label
it: Etichetta termini

en: Terms Separator
it: Separatore termini

en: Terms and Conditions Checkbox
it: Checkbox termini e condizioni

en: Testimonials
it: Testimonianze

en: Text
it: Testo

en: Text &amp; Photo
it: Testo e foto

en: Text &amp; Video
it: Testo e Video

en: Text After Number
it: Testo dopo il numero

en: Text Background Color
it: Colore di sfondo del testo

en: Text Before Number
it: Testo prima del numero

en: Text Color
it: Colore Testo

en: Text Editor
it: Editor di testo

en: Text Hover Color
it: Colore Testo Hover

en: Text Padding
it: Spaziatura Testo

en: Text Shadow
it: Ombra Testo

en: Text Spacing
it: Spaziatura testo

en: Text Typography
it: Tipografia testo

en: Text Width
it: Larghezza testo

en: Text color shared by all slides. But take note that each slide has a set default Text Color of white.
it: Colore del testo condiviso da tutte le diapositive. Ma tieni presente che ogni diapositiva ha un colore del testo predefinito impostato su bianco.

en: Text to appear above the number. Leave it empty for none.
it: Testo da visualizzare sopra il numero. Lasciare vuoto per nessuno.

en: Text to appear after the number. Leave it empty for none.
it: Testo da visualizzare dopo il numero. Lasciare vuoto per nessuno.

en: Thank you for choosing Beaver Builder and welcome to the colony! Find some helpful information below. Also, to the left are the Page Builder settings options.
it: Grazie per aver scelto Beaver Builder e benvenuto nella nostra comunità! Qui sotto, troverai alcune informazioni utili. A sinistra, ci sono le opzioni di impostazione di Page Builder.

en: Thank you!
it: Grazie!

en: Thanks for subscribing! Please check your email for further instructions.
it: Grazie per l'iscrizione! Per favore controlla la tua email per ulteriori istruzioni.

en: Thanks for your message! We’ll be in touch soon.
it: Grazie per il tuo messaggio! Ti contatteremo presto.

en: The <strong>Beaver Builder</strong> plugin requires WordPress version 4.6 or greater. Please update WordPress before activating the plugin.
it: Il plugin <strong>Beaver Builder</strong> richiede WordPress versione 4.6 o superiore. Si prega di aggiornare WordPress prima di attivare il plugin.

en: The Beaver Builder Booster plugin is not compatible with your host.
it: Il plugin Beaver Builder Booster non è compatibile con questo host.

en: The Builder remembers the last tab used in the row/column/module settings window.
it: Il Builder ricorda l'ultima scheda utilizzata nella finestra delle impostazioni di riga/colonna/modulo.

en: The ID of the list you would like users to subscribe to. The ID of a list can be found under "View all lists" in the section named ID.
it: L'ID dell'elenco a cui vorresti che gli utenti si iscrivessero. Gli ID sono reperibili selezionando "Visualizza tutti gli elenchi" nella sezione intitolata ID.

en: The Target URL field correlates to the page you would like your social icons to interface with. For example, if you show Facebook, the user will "Like" whatever you put in this field.
it: Il campo URL di destinazione  correlato alla pagina con cui vuoi interfacciare le tue icone social. Ad esempio, se si visualizza Facebook, l'utente far "Like" su ci che hai inserito in questo campo.

en: The Templates admin menu has been renamed to Builder and split into useful sections for working with templates, rows and modules.
it: Il menù di amministrazione dei modelli è stato rinominato in Costruttore e suddiviso in utili sezioni per lavorare con modelli, righe e moduli.

en: The Tools button lets you save a template, duplicate a layout, edit the settings for a layout or edit the global settings.
it: Il pulsante Strumenti permette di salvare un modello, duplicare un layout, modificare le impostazioni di un layout o cambiare le impostazioni globali.

en: The URL where your Mautic application is installed (e.g. http://mautic.mywebsite.com).
it: La URL dove è installata la tua applicazione Mautic (esempio http://mautic.mywebsite.com).

en: The URL where your Sendy application is installed (e.g. http://mywebsite.com/sendy).
it: L'URL dove  stata installata l'applicazione Sendy (es., http://mywebsite.com/sendy).

en: The alignment that will apply to all elements within the callout.
it: L'allineamento che si applicherà a tutti gli elementi all'interno del callout.

en: The browser width at which the layout will adjust for large devices.
it: La larghezza del browser a cui il layout verrà regolato per dispositivi di grandi dimensioni.

en: The browser width at which the layout will adjust for medium devices such as tablets.
it: La larghezza del browser a cui il layout si adatterà per dispositivi medi come i tablet.

en: The browser width at which the layout will adjust for small devices such as phones.
it: La larghezza del browser a cui il layout si adatterà per dispositivi piccoli come i telefoni.

en: The builder does not delete the post meta <code>_fl_builder_data</code>, <code>_fl_builder_draft</code> and <code>_fl_builder_enabled</code> in case you want to reinstall it later. If you do, the builder will rebuild all of its data using those meta values.
it: Il Costruttore non elimina il post meta <code>_fl_builder_data</code> , <code>_fl_builder_draft</code> e <code>_fl_builder_enabled</code> nel caso in cui si desidera reinstallarlo successivamente. Se lo fai, il builder ricostruirà tutti i suoi dati utilizzando quei valori meta.

en: The caption pulls from whatever text you put in the caption area in the media manager for each image. The caption is also pulled directly from SmugMug if you have captions set in your gallery.
it: La didascalia utilizza qualunque testo si inserisca per ciascuna immagine nell'area didascalia del media manager. Vengono direttamente utilizzate anche le didascalie di SmugMug se le hai impostate nella tua galleria.

en: The color applies to the overlay behind text over the background selections.
it: Il colore si applica all'overlay dietro il testo sopra lo sfondo selezionato.

en: The contact form will send to this e-mail. Defaults to the admin email.
it: Il modulo di contatto sarà inviato a questa e-mail. L'impostazione predefinita  l'e-mail di amministrazione.

en: The email address associated with your Mad Mimi account.
it: L'indirizzo email associato al tuo account Mad Mimi.

en: The fastest way to find an answer to a question is to see if someone's already answered it!
it: Il modo più rapido per trovare risposta a una domanda è verificare se qualcun altro ha già posto allo stesso quesito.

[ctx: The first %s stands for custom branded "Page Builder" name. The second %s stands for the post type name.]
en: %1$s is currently active for this %2$s.
it: %1$s è attualmente attivo per questo %2$s.

en: The following downloads are currently available for remote update with the subscription(s) associated with this license.
it: Con la sottoscrizione associata a questa licenza sono attualmente disponibili i seguenti download per l'aggiornamento remoto.

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (e.g. demo.ip-zone.com).
it: L'host che hai scelto al momento dell'attivazione dell'account. Se l'hai dimenticato, puoi fare riferimento all'email di benvenuto. Inseriscilo senza la parte "http://" iniziale (es., demo.zona-ip.com).

en: The host you chose when you signed up for your account. Check your welcome email if you forgot it. Please enter it without the initial http:// (for example: demo.campayn.com).
it: L'host che hai scelto al momento dell'attivazione dell'account. Se l'hai dimenticato, puoi fare riferimento all'email di benvenuto. Inseriscilo senza la parte "http://" iniziale (es., demo.campayn.com).

en: The inline logo will appear on the left or right side of odd menu items.
it: Il logo in linea apparirà sul lato sinistro o destro delle voci di menu dispari.

en: The layout is currently being saved
it: Il layout è attualmente in fase di salvataggio

en: The layout is saved
it: Il layout è salvato

en: The link applies to the entire module. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
it: Il collegamento si applica a tutto il modulo. Se si sceglie un tipo di azione call to action qui sotto, questo collegamento verrà utilizzato anche per il testo o pulsante.

en: The link applies to the entire slide. If choosing a call to action type below, this link will also be used for the text or button.
it: Il collegamento si applica all'intera slide. Se si sceglie un tipo di call to action qui sotto, questo collegamento verrà utilizzato anche per il testo o pulsante.

en: The max width of the ajax result container.
it: La larghezza massima del contenitore dei risultati ajax.

en: The max width of the input field inside the lightbox.
it: La larghezza massima del campo di input all'interno della lightbox.

en: The max width of the search form container.
it: La larghezza massima del contenitore del modulo di ricerca.

en: The max width that the content area will be within your slides.
it: La larghezza massima dell'area di contenuto nelle tue slides.

en: The order of the columns in this group when they are stacked for medium and small devices.
it: L'ordine delle colonne in questo gruppo quando vengono impilate per dispositivi medi e piccoli.

en: The position will move the content layout selections left or right or center of the thumbnail of the slide.
it: La posizione sposterà il contenuto selezionato a sinistra, destra o al centro dell'immagine di anteprima della slide.

en: The position will move the content layout selections left, right or bottom over the background of the slide.
it: La posizione sposterà il layout del contenuto selezionato a sinistra, destra o in basso sopra lo sfondo della slide.

en: The position will move the content layout selections left, right or center over the background of the slide.
it: La posizione sposterà le selezioni di layout contenuto a sinistra, destra o centrato sullo sfondo della slide.

en: The selected roles will be able to access the Advanced Settings. Note: user roles without the <code>manage_options</code> capability cannot access these settings.
it: I ruoli selezionati potranno accedere alle Impostazioni avanzate. Nota: i ruoli utente senza la funzionalità <code>manage_options</code> non possono accedere a queste impostazioni.

en: The selected roles will be able to access the builder admin menu.
it: I ruoli selezionati potranno accedere al menu di amministrazione del costruttore.

en: The selected roles will be able to access the template data exporter under Tools > Template Exporter.
it: I ruoli selezionati potranno accedere all'esportatore di modelli in Strumenti > Esportatore Modelli

en: The selected roles will be able to edit global rows, columns and modules.
it: I ruoli selezionati potranno modificare le righe e i moduli globali.

en: The selected roles will have access to the builder for editing posts, pages, and CPTs.
it: I ruoli selezionati avranno accesso al costruttore per modificare post, pagine e CPT.

en: The selected roles will have unrestricted access to all editing features within the builder.
it: I ruoli selezionati avranno accesso illimitato a tutte le funzioni di modifica del costruttore.

en: The settings you are currently editing will not be saved if you navigate away from this page.
it: Le impostazioni che stai modificando attualmente non verranno salvate se navighi via da questa pagina.

en: The total number of units for this counter. For example, if the Number is set to 250 and the Total is set to 500, the counter will animate to 50%. Total should not be less than either Start Counter or End Counter.
it: Il numero totale di unità per questo contatore. Ad esempio, se il numero è impostato su 250 e il totale è impostato su 500, il contatore si animerà al 50%. Il totale non deve essere inferiore a Contatore iniziale o Contatore finale.

en: The type of border to use. Double borders must have a height of at least 3px to render properly.
it: Il tipo di bordo da utilizzare. I bordi doppi devono avere un'altezza di almeno 3px per essere visualizzati correttamente.

en: The type of list to generate. Each type has a corresponding set of icons available. See List Icon field below.
it: Il tipo di elenco da generare. Ciascun tipo dispone di un set di icone corrispondente. Vedere il campo elenco icona di seguito.

en: The uploaded file is not a valid %s extension.
it: Il file caricato non ha un'estensione valida %s.

en: The username associated with your GoDaddy Email Marketing account.
it: Il nome utente associato al tuo account email marketing di GoDaddy.

en: The wrapper tag for the heading of each list item. Heading appears above the text content.
it: Il tag contenitore per l'intestazione di ogni voce in elenco. L'intestazione viene visualizzata sopra il contenuto di testo.

en: The wrapper tag for the text content of each list item. Text content is right below the list item heading.
it: Il tag contenitore per il contenuto di testo di ogni elemento dell'elenco. Il contenuto di testo è subito sotto l'intestazione delle voci in elenco.

en: The xml PHP extension is not installed.
it: L'estensione xml PHP non è installata.

en: Theme
it: Tema

en: Theme Branding
it: Branding del tema

en: Theme Company Name
it: Nome dell'azienda del tema

en: Theme Company URL
it: URL dell'azienda del tema

en: Theme Description
it: Descrizione del tema

en: Theme Name
it: Nome del tema

en: Theme Screenshot URL
it: URL dell'immagine di anteprima del tema

en: Themer Layouts
it: Layout Tematizzatore

en: There was a problem retrieving your lists. Please check your API credentials.
it: Si è verificato un problema nell'ottenere le tue liste. Si prega di verificare le credenziali API.

en: There was an error connecting to AWeber. Please try again.
it: Si è verificato un errore nella connessione ad AWeber. Si prega di riprovare.

en: There was an error connecting to Infusionsoft. %s
it: Si è verificato un errore nella connessione a Infusionsoft. %s

en: There was an error searching contact from Drip. %s
it: Errore nella ricerca del contatto in Drip. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione ad AWeber. %s

en: There was an error subscribing to AWeber. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione ad Aweber. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to ActiveCampaign. The account is no longer connected.
it: Si + verificato un errore nell'iscrizione ad ActiveCampaign. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Campaign Monitor.

en: There was an error subscribing to Campaign Monitor. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Campaign Monitor. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Campayn. %s
it: Errore nell'iscrizione a Campayn. %s

en: There was an error subscribing to Campayn. The account is no longer connected.
it: Errore nell'iscrizione a Campayn. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Constant Contact. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Constant Contact. %s

en: There was an error subscribing to Constant Contact. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Constant Contact. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to ConvertKit. Error: %s
it: Si è verificato un errore durante l'iscrizione a ConvertKit. Errore: %s

en: There was an error subscribing to ConvertKit. The account is no longer connected.
it: Errore nell'iscrizione a ConvertKit. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Drip. %s
it: Errore nell'iscrizione a Drip. %s

en: There was an error subscribing to Drip. The account is no longer connected.
it: Errore nell'iscrizione a Drip. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Enormail. %s
it: Si è verificato un errore nella sottoscrizione a Enormail. %s

en: There was an error subscribing to Enormail. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nella sottoscrizione a Enormail. L'account non è più collegato.

en: There was an error subscribing to GetResponse. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a GetResponse. %s

en: There was an error subscribing to GetResponse. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a GetResponse. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to GoDaddy Email Marketing. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un'errore nell'iscrizione a GoDaddy Email Marketing. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Hatchbuck.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The API key is invalid.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Hatchbuck. La chiave API non è valida.

en: There was an error subscribing to Hatchbuck. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Hatchbuck. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Infusionsoft. %s

en: There was an error subscribing to Infusionsoft. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Infusionsoft. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Mad Mimi. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Mad Mimi. L'account non  pi connesso.

en: There was an error subscribing to MailChimp. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a MailChimp. %s

en: There was an error subscribing to MailChimp. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a MailChimp. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to MailPoet. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a MailPoet. %s

en: There was an error subscribing to MailerLite.
it: Errore nell'iscrizione a MailerLite.

en: There was an error subscribing to MailerLite. The account is no longer connected.
it: Errore nell'iscrizione a MailerLite. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Mailerjet. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore durante la registrazione a Mailerjet. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Mailrelay. %s
it: Errore nell'iscrizione a Mailrelay. %s

en: There was an error subscribing to Mailrelay. The account is no longer connected.
it: Errore nell'iscrizione a Mailrelay. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Mautic. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a Mautic. %s

en: There was an error subscribing to Mautic. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore durante l'iscrizione a Mautic. L'account non è più collegato.

en: There was an error subscribing to Ontraport. Code: %s
it: Si è verificato un errore durante l'iscrizione a Ontraport. Codice:%s

en: There was an error subscribing to Ontraport. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore durante l'iscrizione a Ontraport. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to Sendy. %s
it: Errore nell'iscrizione a Sendy. %s

en: There was an error subscribing to Sendy. The account is no longer connected.
it: Errore nell'iscrizione a Sendy. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing to iContact Pro. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a iContact Pro. %s

en: There was an error subscribing to iContact. %s
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione a iContact. %s

en: There was an error subscribing to iContact. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione ad iContact. L'account non è più connesso.

en: There was an error subscribing.
it: Si è verificato un errore durante la registrazione.

en: There was an error subscribing. Groundhogg is not active.
it: Si è verificato un errore durante la registrazione. Groundhogg non è attivo.

en: There was an error subscribing. MailPoet is not installed.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione. MailPoet non  installato.

en: There was an error subscribing. Please check the console for possible error message.
it: Si è verificato un errore durante la registrazione. Si prega di controllare la console per un possibile messaggio di errore.

en: There was an error subscribing. Please try again.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione. Riprova, per favore.

en: There was an error subscribing. The account is no longer connected.
it: Si è verificato un errore nell'iscrizione. L'account non è più connesso.

en: There was an error when reading this WXR file
it: Si è verificato un errore durante la lettura di questo file WXR

en: There's a whole lot more, too! Read about everything else on our <a href="%1$s" target="_blank">update post</a> or <a href="%2$s" target="_blank">change logs</a>.
it: C'è molto di più! Leggi tutto il resto del nostro <a href="%1$s" target="_blank">post di aggiornamento</a> o il <a href="%2$s" target="_blank">registro modifiche</a>.

en: There's a wonderful community of "Beaver Builders" out there and we'd love it if <em>you</em> joined us!
it: La community di Beaver Builder è un meraviglioso luogo di scambio e apprendimento, dove anche <em>tu</em> puoi dare il tuo contributo.

en: These settings contain sensitive code that is not allowed as DISALLOW_UNFILTERED_HTML has been set globally via wp-config.
it: Queste impostazioni contengono codice sensibile che non è consentito poiché DISALLOW_UNFILTER_HTML è stato impostato globalmente tramite wp-config.

en: These settings contain sensitive code that is not allowed for your user role (%s).
it: Queste impostazioni contengono codice sensibile non consentito per il tuo ruolo utente (%s).

en: These settings have errors. Please correct them before continuing.
it: Queste impostazioni hanno errori. Si prega di correggerli prima di continuare.

en: Thin
it: Sottile

en: Thin Italic
it: Corsivo sottile

[ctx: Third party service such as MailChimp.]
en: Error: Missing service type.
it: Errore: tipo di servizio mancante.

en: This allows you to add content over or in addition to the background selection above. The location of the content layout can be selected in the style tab.
it: Questo permette di aggiungere contenuto sopra o in aggiunta alla selezione sfondo sopra. La posizione del layout contenuti può essere selezionata nella scheda stile.

en: This applies to all list items, but can be overridden individually.
it: Questo vale per tutti gli elementi dell'elenco, ma può essere sovrascritto singolarmente.

en: This applies to all sites on the network.
it: Questo vale per tutti i siti della rete.

en: This applies to the entire Button Group module itself.
it: Questo vale per l'intero modulo gruppo pulsanti.

en: This code has errors. We recommend you fix them before saving.
it: Questo codice ha errori. Ti consigliamo di risolverli prima di salvare.

en: This column has visibility rules
it: Questa colonna ha regole di visibilità

en: This column has visibility rules.
it: Questa colonna ha regole di visibilità.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it: Questo non sembra un file WXR; il numero di versione WXR manca o non è valido.

en: This domain appears to be blocked for kit %s
it: Questo dominio sembra essere bloccato per il kit %s

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This is used as the menu aria attribute for accessibility and label for responsive menus.
it: Questo viene utilizzato come attributo aria per l'accessibiità e come etichetta per i menù responsive.

en: This layout has unpublished changes
it: Questo layout ha cambiamenti non salvati

en: This layout has unpublished changes. If you discard this draft all of your previously unpublished changes will be lost.
it: Questo layout ha modifiche non pubblicate. Se scarti questa bozza, tutte le modifiche precedentemente non pubblicate saranno perse.

en: This module has visibility rules
it: Questo modulo ha regole di visibilità

en: This only applies to this site. Please visit the Network Admin Settings to clear the cache for all sites on the network.
it: Questo si applica solo a questo sito. Si prega di visitare le impostazioni amministrative di rete per svuotare la cache di tutti i siti della rete.

en: This overrides the setting that applies to all list items.
it: Questo sovrascrive l'impostazione che si applica a tutti gli elementi dell'elenco.

en: This row has visibility rules
it: Questa riga ha regole di visibilità

en: This setting allows you to show saved layout in the slide.
it: Questa impostazione consente di mostrare il layout salvato nella slide.

en: This setting is for the entire background of your slide.
it: Questa impostazione è per l'intero sfondo della tua slide.

en: This setting is the minimum height of the content slider. Content will expand the height automatically.
it: Questa impostazione è l'altezza minima dello slider di contenuto. Il contenuto espanderà automaticamente l'altezza.

en: This setting is the minimum height of the form. Content will expand the height automatically.
it: Questa impostazione è l'altezza minima del modulo. Il contenuto espanderà automaticamente l'altezza.

en: This setting is the minimum height of the post slider. Content will expand the height automatically.
it: Questa impostazione è l'altezza minima dello slider di post. Il contenuto espanderà l'altezza automaticamente.

en: This should match the cycle day settings for the selected list's Autoresponder.
it: Questo dovrebbe corrispondere alle impostazioni del giorno del ciclo per l'autorisponditore della lista selezionata.

en: This tool applies to caches created by the following:
it: Questo strumento si applica alle cache create da quanto segue:

en: This tool exports a special data file that can be used by developers to include templates within their themes and plugins.
it: Questo strumento esporta uno speciale file di dati che può essere usato dagli sviluppatori per includere modelli nei loro temi e plugin.

en: This version of the <strong>Beaver Builder</strong> plugin is not compatible with WordPress Multisite. <a%s>Please upgrade</a> to the Multisite version of this plugin.
it: Questa versione del plugin <strong>Beaver Builder</strong> non è compatibile con WordPress Multisite. <a%s>Si prega di aggiornare</a> alla versione Multisite di questo plugin.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbs
it: Miniature

en: Thumbs Button
it: Pulsante Miniatura

en: Thumbs Size
it: Dimensione miniature

en: Time
it: Orario

en: Time Rail
it: Barra del tempo

en: Time Zone
it: Fuso Orario

en: Title
it: Titolo

en: Title Color
it: Colore Titolo

en: Title Style
it: Stile titolo

en: Title Tag
it: Titolo del tag

en: Title Typography
it: Tipografia titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To identify the custom field.
it: Per identificare il campo personalizzato.

en: Toggle Main Menu
it: Attiva/disattiva il menu principale

en: Toggle Price Button Typography
it: Attiva/disattiva la tipografia del pulsante del prezzo

en: Toggle Price Label Color
it: Attiva/disattiva colore etichetta prezzo

en: Tools
it: Strumenti

en: Tooltip Background Color
it: Colore sfondo Tooltip

en: Tooltip Icon Color
it: Colore icona tooltip

en: Tooltip Icon Size
it: Dimensione icona tooltip

en: Tooltip Text Color
it: Colore testo Tooltip

en: Top
it: Alto

en: Top Center
it: Alto Centro

en: Top Left
it: Alto Sinistra

en: Top Rated Products
it: Prodotti più Votati

en: Top Ribbon Padding
it: Spaziatura sopra il nastro.

en: Top Right
it: Alto Destra

en: Top Shape Layer
it: Livello forma in alto

en: Top Spacing
it: Spaziatura superiore

en: Topography
it: Topografia

en: Total Amount
it: Importo totale

en: Total Units
it: Unità totali

en: Transform
it: Trasforma

en: Transition
it: Transizione

en: Transition Direction
it: Direzione transizione

en: Transition Speed
it: Velocità di transizione

en: Transition Speed should be less than the Delay value.
it: La velocità di transizione deve essere inferiore del valore del ritardo.

en: Transition value should be lower than Delay value.
it: Il valore transizione dovrebbe essere più basso del valore ritardo.

en: Triangle
it: Triangolo

en: Try to fix it yourself now
it: Prova ora a risolverlo da solo

en: Twitter Button
it: Pulsante Twitter

en: Type
it: Tipo

en: Typography
it: Tipografia

en: UI theme, pinned settings etc.
it: Tema UI, impostazioni appuntate, ecc.

en: UPDATE UNAVAILABLE!
it: AGGIORNAMENTO NON DISPONIBILE!

en: UPDATES UNAVAILABLE! Please subscribe or enter your license key below to enable automatic updates.
it: AGGIORNAMENTI NON DISPONIBILI. Per abilitare gli aggiornamenti automatici, iscriviti oppure immetti la chiave di licenza qui sotto.

en: UPDATES UNAVAILABLE! Your subscription is active but this domain has been deactivated. Please reactivate this domain in your account to enable automatic updates.
it: AGGIORNAMENTI NON DISPONIBILI. Il tuo abbonamento è attivo, ma questo dominio è stato disattivato. Per abilitare gli aggiornamenti automatici, riattiva il dominio nell'account.

en: Ultra-Bold
it: Ultra-grassetto

en: Ultra-Bold Italic
it: Corsivo ultra-grassetto

en: Unable to connect to GoDaddy Email Marketing. Please check your credentials.
it: Impossibile connettersi a GoDaddy Email Marketing. Verifica le tue credenziali.

en: Unable to connect to Mad Mimi. Please check your credentials.
it: Impossibile connettersi a Mad Mimi. Si prega di verificare le credenziali.

en: Unable to find Themer, is it installed and activated?
it: Impossibile trovare Themer, è installato e attivato?

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Underline
it: Sottolinea

en: Undo/Redo history is currently disabled.
it: La cronologia Annulla/Ripristina è attualmente disabilitata.

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Unnamed Menu
it: Menù senza nome

en: Unordered List (ul)
it: Lista non ordinata (ul)

en: Unrestricted Editing
it: Modifica Illimitata

en: Unsigned
it: Non firmato

en: Untitled Preset
it: Preimpostazione senza titolo

en: Untitled Shape
it: Forma senza titolo

en: Unzip Error: %s
it: Errore Unzip: %s

en: Update Global CSS/JS
it: Aggiorna CSS/JS globale

en: Update Theme Code Settings
it: Aggiorna le impostazioni del codice del tema

en: Updates &amp; Support Subscription
it: Aggiornamenti e supporto abbonamento

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but you have no active subscription.
it: Gli aggiornamenti per Beaver Builder non funzioneranno poiché sembra che tu abbia %1$s attivato ma non hai un abbonamento attivo.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %1$s activated but your license is for %2$s version.
it: Gli aggiornamenti per Beaver Builder non funzioneranno poiché sembra che tu abbia %1$s attivato ma la tua licenza è per la versione %2$s.

en: Updates for Beaver Builder will not work as you appear to have %s activated but it is not in your available downloads.
it: Gli aggiornamenti di Beaver Builder non funzioneranno perchè sembra che tu abbia %s attivato ma non è nei tuoi download disponibili.

en: Updates for Themer will not work as you do not have a valid subscription for this plugin.
it: Gli aggiornamenti per Themer non funzioneranno poiché non disponi di un abbonamento valido per questo plugin.

en: Upgrade
it: Aggiornamento

[ctx: Upgrade message that displays in the templates tab in lite installs.]
en: Save and reuse your layouts or kick-start your creativity with dozens of professionally designed templates.
it: Salva e riusa i tuoi layout o ispira la tua creatività con decine di modelli disegnati professionalmente.

en: Upload Date
it: Data caricamento

en: Upload Icon Set
it: Carica set di icone

en: Upload a photo or display one from the media library.
it: Carica una foto o mostrane una dalla libreria multimediale.

en: Use Icon for Posts
it: Usa icona per i Post

en: Use Main Photo
it: Utilizza foto principale

en: Use Pagination
it: Usa paginazione

en: Use Standard Editor
it: Usa editor standard

en: Use an easy drag-and-drop builder to edit content on this page.
it: Usa un facile strumento clicca e trascina per modificare il contenuto di questa pagina.

en: Use image filename if left blank
it: Usa il nome del file se non compilato

en: Use responsive settings in previews?
it: Utilizzare le impostazioni responsive nelle anteprime?

en: Use the Add Content button to open the content panel and add new row layouts, modules or widgets.
it: Usa il pulsante Aggiungi contenuto per aprire il pannello contenuti e aggiungere nuove righe di layout, moduli o widgets.

en: Use the Templates button to pick a new template or append one to your layout. Appending will insert a new template at the end of your existing page content.
it: Usa il pulsante Modelli per scegliere un nuovo modello o appenderne uno al tuo layout. Appendi inserirà il nuovo modello alla fine del contenuto della pagina esistente.

en: Use the action buttons to perform actions such as moving, editing, duplicating or deleting rows, columns and modules.
it: Usa i bottoni di azione per compiere azioni come muovere, modificare, duplicare, o cancellare righe, colonne e moduli.

en: Use these settings to limit which builder features users can access.
it: Usa queste impostazioni per limitare le funzioni del costruttore a cui gli utenti possono accedere.

en: Use this setting to enable or disable templates in the builder interface.
it: Usa questa impostazione per abilitare o disabilitare modelli nell'interfaccia del Costruttore.

en: Use this setting to override core builder templates with your templates.
it: Usa questa impostazione per prevalere sui modelli core del builder con i tuoi modelli.

en: Use this to normalize the height of your boxes when they have different numbers of features.
it: Usalo per normalizzare l'altezza dei tuoi riquadri quando hanno un diverso numero di funzionalità.

en: Used to identify this connection within the accounts list and can be anything you like.
it: Utilizzato per identificare questa connessione all'interno della lista account e può essere qualcosa che ti piace.

en: User Access
it: Accesso Utente

en: User Access Settings
it: Impostazioni Accesso Utente

en: User Capability
it: Caratteristiche utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username from your Mautic application. Make sure it has `Full system access`. Best practice would be to set up a new user for each external site.
it: Username dalla tua applicazione Mautic. Assicurati che abbia i permessi `Full system access`. La migliore pratica è impostare un nuovo utente per ogni sito esterno.

en: Using CDN
it: Utilizzo della CDN

en: Using Kit
it: Utilizzo del kit

en: Using license [ %1$s ] to register %2$s
it: Uso licenza [ %1$s ] per registrare %2$s

en: V4 Compatibility Mode
it: Modalità compatibilità V4

en: Validate Type
it: Tipo validazione

en: Validate users with checkbox or in the background.
it: Convalida gli utenti con la casella di controllo o in background.

en: Validate users with checkbox or in the background.<br />Note: Checkbox and Invisible types use separate API keys.
it: Valida gli utenti con una checkbox o in modo invisibile.<br />Nota: la checkbox e il tipo invisibile usano chiavi API separate.

[ctx: Value unit for form field of time in seconds. Such as: "5 seconds"]
en: seconds
it: secondi

en: Variant
it: Variante

en: Version
it: Versione

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical Orientation
it: Orientamento verticale

en: Vertical Padding
it: Spaziatura verticale

en: Video Description
it: Descrizione video

en: Video Embed Code
it: Codice di embed del Video

en: Video Link
it: Link Video

en: Video Name
it: Nome video

en: Video Thumbnail
it: Miniatura video

en: Video Type
it: Tipo di video

en: Video URL (MP4)
it: URL video (MP4)

en: Video URL (WebM)
it: URL video (WebM)

en: Video embed code not specified.
it: Codice di embed video non specificato.

en: Video not specified. Please select one to display.
it: Video non specificato. Selezionane uno da visualizzare.

en: View
it: Visualizza

en: View Knowledge Base
it: Visualizza Knowledge Base

en: View the Knowledge Base
it: Leggi la documentazione

en: View your shopping cart
it: Visualizza il tuo carrello

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visit Account
it: Visita account

en: WARNING! You are about to delete a global template that may be linked to other pages. Do you really want to delete this template and unlink it?
it: AVVERTENZA! Stai per eliminare un modello globale che può essere collegato ad altre pagine. Vuoi davvero scollegare il modello ed eliminarlo?

en: WP Multisite
it: WP multisito

en: WP Version
it: Versione WP

en: WP by default does not limit the amount of revisions.
it: WP per impostazione predefinita non limita la quantità di revisioni.

en: Warning! Changing the template will replace your existing layout. Do you really want to do this?
it: ATTENZIONE! Cambiare il modello sostituirà il layout esistente. Vuoi davvero fare questo?

en: Watch the Video
it: Visualizza il video

en: Waves
it: Onde

en: We detected a possible issue here:
it: Abbiamo rilevato un possibile problema qui:

en: We have detected that a premium version of Beaver Builder plugin is installed but not activated, so you're still using the free version of Beaver Builder.
it: Abbiamo riscontrato che è installata ma non attivata una versione premium di Beaver Builder, quindi stai ancora usando la versione gratuita di Beaver Builder.

en: We take pride in offering outstanding support.
it: Siamo fieri di poter offrire assistenza eccezionale.

en: We will never collect any private data such as IP, email addresses or usernames.
it: Non raccoglieremo mai informazioni privare come IP, indirizzi email o nomi utente.

en: We're thrilled to announce Beaver Builder %1$s %2$s. Beaver Builder %1$s brings a number of workflow enhancements.
it: Siamo entusiasti di annunciare Beaver Builder %1$s %2$s. Beaver Builder %1$s offre numerosi miglioramenti al flusso di lavoro.

en: Weight
it: Peso

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome to Beaver Builder!
it: Beaver Builder ti da il Benvenuto!

en: Welcome! It looks like this might be your first time using the builder. Would you like to take a tour?
it: Benvenuto! Sembra che questa potrebbe essere la prima volta che utilizzi il Costruttore. Vuoi fare un giro?

en: We’ve detected that your server does not have the PHP cURL extension installed. Ask your hosting provider to install it so you’ll be able to perform automatic updates without error.
it: Abbiamo rilevato che il tuo server non ha l'estensione PHP cURL installata. Chiedi al tuo provider di hosting di installarlo in modo da essere in grado di eseguire aggiornamenti automatici senza errori.

en: What kind of info will we collect?
it: Che tipo di informazioni raccoglieremo?

en: What would you like to do?
it: Che cosa vorresti fare?

en: What's New
it: Cosa c'è di nuovo

en: What's New in Beaver Builder
it: Novità di Beaver Builder

en: When auto spacing is enabled, the builder will automatically adjust the margins and padding in your layout once the small device breakpoint is reached. Most users will want to leave this enabled.
it: Quando la spaziatura automatica è abilitata, il costruttore aggiusterà automaticamente i margini e il padding nel tuo layout non appena viene raggiunto il punto di interruzione per dispositivi piccoli. La maggior parte degli utenti vorrà lasciare questo abilitato.

en: When disabled Font Awesome will NOT be enqueued, even if modules require it.
it: Quando disabilitato, Font Awesome NON verrà accodato, anche se i moduli lo richiedono.

en: When disabled no Google Fonts will be enqueued or available in style options
it: Se disabilitato, nessun font Google sarà accodato o disponibile nelle opzioni di stile

en: When disabled you will not receive alerts for new posts on the blog
it: Quando disabilitato non riceverai avvisi per nuovi post sul blog

en: When enabled CSS and JS settings will be available for rows, columns, and modules.
it: Se abilitato, le impostazioni CSS e JS saranno disponibili per righe, colonne e moduli.

en: When enabled a custom row shapes tab will be added to the Global Settings.
it: Quando abilitato, verrà aggiunta una scheda delle forme di riga personalizzate alle impostazioni globali.

en: When enabled, columns assigned 50% width or less are limited to max width 400px when screen width reaches or goes below the small device breakpoint.
it: Quando è abilitata, le colonne assegnate al 50% di larghezza o inferiore sono limitate alla larghezza massima di 400px quando la larghezza dello schermo raggiunge o scende al di sotto del breakpoint per i dispositivi piccoli.

en: When enabled, fields that are empty/blank will not be saved to the database.
it: Quando abilitato, i campi che sono vuoti/non compilati non saranno salvati nel database.

en: When typography unit is set to vh/vw this unit will be used to calculate the font size.
it: Quando l'unità della tipografia è impostata su vh/vm, questa unità sarà usata per calcolare la dimensione del carattere.

en: Where to display the number in relation to the bar.
it: Dove visualizzare il numero in relazione alla barra.

[ctx: Whether this is a global row, column or module.]
en: Global
it: Globale

en: Which modules are used and how many times.
it: Quali moduli sono usati e quante volte.

en: White label the Beaver Builder plugin using the settings below.
it: Cambia il marchio del plugin Costruttore Pagina utilizzando le seguenti impostazioni.

en: White label the Beaver Builder theme using the settings below.
it: Cambia il marchio del tema Costruttore Pagina utilizzando le seguenti impostazioni.

en: Wide
it: Ampia

en: Wide is for 1 column rows, compact is for multi-column rows.
it: Ampia è per righe con 1 colonna, compatta è per righe multi-colonna.

en: Width
it: Larghezza

[ctx: Width.]
en: Auto
it: Automatica

en: WooCommerce Menu Cart
it: Menu carrello WooCommerce

en: WordPress Admin
it: Amministrazione WordPress

en: WordPress Pattern
it: Pattern WordPress

en: WordPress Patterns
it: Patterns WordPress

en: WordPress Widgets
it: Widget di WordPress

en: Would you like to help us improve %s by sending anonymous usage data?
it: Vorresti aiutarci a migliorare %s inviando dati anonimi di utilizzo?

en: X Position
it: Posizione X

en: Y Offset
it: Offset Y

en: Y Position
it: Posizione Y

en: Yearly
it: Annuale

en: Yes
it: Si

en: Yes Please!
it: Si grazie!

en: You appear to have the font awesome plugin configured to use svg icons, this currently is incompatible with Beaver Builder. You must switch to a webfont set/kit.
it: Sembra che tu abbia il plugin Font Awesome configurato per utilizzare le icone svg, al momento questa opzione non è compatibile con Beaver Builder. È necessario passare a un set/kit di caratteri web (webfont).

en: You are logged in successfully!
it: Hai effettuato l'accesso con successo!

en: You can activate the premium version on the %s.
it: Puoi attivare la versione premium su %s.

en: You can choose a different photo that the slide will change to on mobile devices or no photo if desired.
it: È possibile scegliere una foto diversa da visualizzare nella slide per i dispositivi mobili, o nessuna foto se lo si desidera.

en: You can choose the subject of the email. Defaults to Contact Form Submission.
it: Puoi scegliere l'oggetto dell'email. Il predefinito è Invio dal modulo di contatto.

en: You currently have the free Beaver Builder plugin activated, no license is required.
it: Attualmente hai attivato la versione gratuita di Beaver Builder, non è richiesta licenza.

en: You currently have two versions of Beaver Builder active on this site. Please <a href="%s">deactivate one</a> before continuing.
it: Attualmente su questo sito sono attive due versioni di Beaver Builder. Prima di continuare, <a href="%s">disattivane una</a>.

en: You do not have permission to view this page.
it: Non sei autorizzato a visualizzare questa pagina.

en: You haven't saved any revisions yet. Each time you publish a new revision will be saved here.
it: Non hai ancora salvato nessuna revisione. Ogni volta che pubblichi una nuova revisione verrà salvata qui.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact Pro to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
it: Devi <a%1$s>creare una app</a> in iContact Pro per ottenere una app ID e password. Si prega di riferirsi <a%2$s>alla documentazione di iContact</a> per le istruzioni complete.

en: You must <a%1$s>create an app</a> in iContact to obtain an app ID and password. Please see <a%2$s>the iContact docs</a> for complete instructions.
it: Devi <a%1$s>creare un'applicazione</a> in iContact per ottenere un ID applicazione e password. Si prega di consultare <a%2$s>la documentazione di iContact</a> per le istruzioni complete.

en: You must accept the Terms and Conditions.
it: Devi accettare i termini e le condizioni.

en: You must call the_content in the current theme template in order for Beaver Builder to work on this layout.
it: È necessario chiamare the_content nel modello di tema corrente affinché Beaver Builder possa funzionare su questo layout.

en: You must register a <a%1$s>Developer Account</a> with Constant Contact to obtain an API key and access token. Please see <a%2$s>Getting an API key</a> for complete instructions.
it: Devi registrare un <a%1$s>Account sviluppatore</a> su Constant Contact per ottenere una chiave API e un token di accesso, Si prega di consultare <a%2$s>Prendere una chiave API</a> per istruzioni complete.

en: You submitted an invalid license. Non alphanumeric characters found.
it: Hai inviato una licenza non valida. Trovati caratteri non alfanumerici.

en: YouTube Or Vimeo URL
it: URL di YouTube o Vimeo

en: YouTube or Vimeo
it: YouTube o Vimeo

en: Your API Token can be found in your Drip account under Settings > My User Settings. Or, you can click this <a%s>direct link</a>.
it: Il token API è reperibile nell'account Drip selezionando Impostazioni > Mie impostazioni utente. Oppure, puoi fare clic su questo <a%s>link diretto</a>.

en: Your API URL can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
it: Puoi trovare l'API URL nel tuo account ActiveCampaign in Impostazioni > Sviluppatore > API.

en: Your API key can be found in your ActiveCampaign account under My Settings > Developer > API.
it: La chiave API può essere trovata nel tuo account di ActiveCampaign sotto Impostazioni Personali > Sviluppatore > API.

en: Your API key can be found in your Campaign Monitor account under Account Settings > API Key.
it: Puoi trovare la tua chiave API nell'account Campaign Monitor sotto Impostazioni Account > Chiave API.

en: Your API key can be found in your Campayn account under Settings > API Key.
it: La chiave API  reperibile nell'account Campayn selezionando Impostazioni > Chiave API.

en: Your API key can be found in your ConvertKit account under Account > Account Settings > API Key.
it: La chiave API  reperibile nell'account ConvertKit selezionando Account > Impostazioni account > Chiave API.

en: Your API key can be found in your GetResponse account under My Account > API & OAuth.
it: Puoi trovare la tua chiave API nel tuo account su GetResponse sotto Il mio account > GetResponse API.

en: Your API key can be found in your Hatchbuck account under Account Settings > Web API.
it: La tua chiave API pu essere trovata nel tuo account Hatchbuck in Account Settings > Web API.

en: Your API key can be found in your Infusionsoft account under Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.
it: Puoi trovare la tua chiave API nel tuo account Infusionsoft sotto Admin > Settings > Application > API > Encrypted Key.

en: Your API key can be found in your Mad Mimi account under Account > Settings &amp; Billing > API.
it: Puoi trovare la tua chiave API nell'account Mad Mimi sotto Account > Settings &amp; Billing > API.

en: Your API key can be found in your MailChimp account under Account > Extras > API Keys.
it: Puoi trovare la tua chiave API nel tuo account MailChimp sotto Account > Extras > API Keys.

en: Your API key can be found in your Mailrelay account under Menu > Settings > API access.
it: La chiave API  reperibile nell'account Mailrelay selezionando Menu > Impostazioni > Accesso API.

en: Your API key can be found in your Ontraport account.
it: Puoi trovare la tua API key nel tuo account Ontraport.

en: Your API key from your GoDaddy Email Marketing account.
it: La tua chiave API associata all'account email marketing di GoDaddy.

en: Your APP ID can be found in your Ontraport account.
it: Puoi trovare il tuo APP ID nel tuo account Ontraport.

en: Your Account ID can be found in your Drip account under Settings > Site Setup.
it: L'ID account  reperibile nell'account Drip selezionando Impostazioni > Configurazione sito.

en: Your App ID can be found in the URL for your account. For example, if the URL for your account is myaccount.infusionsoft.com, your App ID would be <strong>myaccount</strong>.
it: Il tuo App ID si può trovare nella URL del tuo account. Per esempio, se la URL del tuo account  myaccount.infusionsoft.com, la tua App ID sarà <strong>myaccount</strong>.

en: Your Company and Profile ID can also be found in the <a%1$s>iContact Pro API settings</a> under Account Information.
it: Il tuo ID Azienda e Profilo possono essere trovati anche nelle <a%1$s>impostazioni API di iContact Pro </a> in Informazioni Account.

en: Your Constant Contact API key.
it: La tua chiave API Constant Contact.

en: Your Constant Contact access token.
it: Il tuo token di accesso a Constant Contact

en: Your Message Placeholder
it: Segnaposto messsaggio

en: Your changes are saved
it: I tuoi cambiamenti sono salvati

en: Your email
it: La tua email

en: Your iContact Pro Company ID.
it: Il tuo ID Azienza di iContact Pro.

en: Your iContact Pro Profile ID.
it: Il tuo ID Profilo di iContact Pro.

en: Your iContact Pro app ID.
it: La tua app di ID iContact Pro.

en: Your iContact Pro app password.
it: La password dell'app di iContact Pro.

en: Your iContact Pro username.
it: Il tuo nome utente iContact Pro.

en: Your iContact app ID.
it: Il tuo ID applicazione iContact.

en: Your iContact app password.
it: La tua password applicazione iContact.

en: Your iContact username.
it: Il tuo nome utente iContact.

en: Your message
it: Il tuo messaggio

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Your phone
it: Il tuo telefono

en: Your reCAPTCHA Site or Secret Key is missing!
it: Il tuo sito reCAPTCHA o Secret Key è mancante!

[ctx: current blog name]
en: Cleared the Beaver Builder cache for blog %s
it: Cache del costrutture di pagina pulita per il blog %s

[ctx: current blog name]
en: Rebuilt the theme cache for blog %s
it: Cache del tema ricostruita per il blog %s

en: documentation
it: documentazione

en: example@mail.com
it: esempio@mail.com

en: first_option Price Button Color
it: Colore pulsante prezzo first_option

en: has detected a plugin conflict that is preventing the page from saving.
it: ha rilevato un conflitto di plugin che impedisce il salvataggio della pagina.

en: http://www.example.com
it: http://www.esempio.com

en: http://www.example.com/my-photo.jpg
it: http://www.esempio.com/mia-foto.jpg

[ctx: label for the WordPress Dashboard link]
en: Dashboard
it: Bacheca

en: module
it: modulo

en: per Year
it: per Anno

en: reCAPTCHA Error:
it: Errore reCAPTCHA:

en: reCAPTCHA Field
it: Campo reCAPTCHA

en: second_option Price Button Color
it: Colore pulsante prezzo second_option

en: updates
it: aggiornamenti
